Krimi

Iga viies Helsingis tabatud roolijoodik oli mullu eestlane (32)

Toimetas Marge Sillaots, 14. märts 2017 09:25
Foto: Tiina Kõrtsini
Möödunud aastal pidas Helsingi politsei kinni 1684 autorooli istunud joobes juhti, kellest pea iga viies oli Eesti kodakondsusega.

Alkoholijoobes juhtidega, eriti eestlastega, tuleb politseipatrullidel tegelda igapäevaselt. Näiteks eelmisel nädalavahetusel takistati kolmel juhil edasisõit. Möödunud aastal aga võeti vahele ühtekokku 303 autoroolis joobes olekus istunud eestlast, kirjutab Helsingin Sanomat.

Samal teemal

Statistika näitab, et asjalood Soome kodanike puhul on võtnud positiivsema suuna − 2010. aastaga võrreldes on joobes juhtide arv vähenenud 15 protsendi võrra. Sama ei saa väita välismaiste juhtide kohta, ning kõvasti üle poolte politseile vahele jäänud juhtidest on eestlased. Mullu oli see protsent 65.

Miks siis on eestlased Helsingis roolijoodikluse statistika tipus? Teedeohutuse keskuse juhataja, komissar Dennis Pasterstein möönab, et põhjus võib eelkõige peituda erinevustes liiklus- ja alkoholikultuuris, samuti sõiduteede ohutuses.

Tähelepanuta ei tasuks jätta fakti, et Helsingis elab siiski üksjagu eestlasi − 27 000, kuigi Soome ametiühingute keskliidu (SAK) hinnangul töötab aastas seal 50 000 eestlast.

Samas aga ei peaks alkoholijoobe nulltolerants teedel olema võõras kummalgi pool lahte, sest ka Eestis sõites ei tohi alkomeetri näit nulli ületada.

Soome teedel sõitnud 303 joobes eestlasest 147 kahtlustati tõsises kuriteos, alla 1,2-promillise ehk "keskmise" näidu puhus välja 156 juhti.

Pastersteini hinnangul võiks välisriikide roolijoodikuid tabada juba n-ö piiril. "Üks variant on teha sadamasse alkopunkt. Turus arutatakse juba seda," ütleb komissar. Rootsi pealinn Stockholm juba võttis sarnase meetme kasutusse ühes sadamas ning tulemused on Pastersteini sõnul "verdtarretavad" − väidetavalt pole sadamas nähtud ühtegi purjus juhti, kui levis jutt sellest, et kõik reisijad puhuma peavad.

Nii soomlased kui välisriikide roolijoodikud liiklevad peamiselt nädalavahetusel. Kui argipäeval on kõigi kontrollitute seas joobes iga 700, siis nädalavahetusel iga 150 sõiduki juht.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee