Eesti uudised

Koolitaja: “Uued valijad tunnevad erakondi, aga mitte poliitikuid...”

Kas poliitikud manipuleerivad? Tudengid aitavad valimisõiguse saanud noori (3)

Johanna-Kadri Kuusk, 13. märts 2017 17:51
Margus Hanno Murakas ja Maia Klaassen Hugo Treffneri Gümnaasiumi värskete valijate silmi avamas.Foto: Eva Mallene
Tänavu on 16-17-aastastel noortel esmakordselt võimalus kohalike omavalitsuste valimistel oma hääl anda. Tartu Ülikooli tudengid käivad koolides noortele seletamas, kas või kuidas poliitikud nendega manipuleerivad.

Esimene koolitus oli Hugo Treffneri Gümnaasiumis reedel. Koolitusest tuli välja, et valimisõiguse saamine ei innusta noori valimiskabiini ruttama.

Koolitusega seotud Henry-Laur Alliku sõnul on noored erinevatest poliitilistest ideoloogiatest ja Eesti erakondadest teadlikud, kuid pole nende kaudsete poliitiliste motiividega kursis. “Noored teadsid, millised erakonnad meil on aga poliitikuid nad nimepidi ei tundnud. Samuti ei teadnud nad päris täpselt, kuidas võib üks poliitik läbi erinevate meediakanalite nende arvamust kujundada,” ütles ta.

“Ühe näitena tõime välja Urmas Sutropi kirjutatud artiklid, kus osade lugude puhul on tema nime juurde ka tema erakonda kuuluvus märgitud, aga osadel mitte. Noored ei pannud seda tähelegi,” rääkis Allik.

Noorte koolitamise projekti ühe algataja Margus Hanno Muraka sõnul ei saanud noored koolitusel kõikidest poliitika ja meediaga seotud väljenditest aru. “Nad aimavad, mida neile võõrad sõnad võivad tähendada, aga osad tuli lahti seletada. Näiteks sõna ''meediakontsern'',” seletas ta. Ka mainis ta, et noored ei teadnud päris täpselt, mida tähendab poliitikas parem- ja mida vasakpoolsus.

Murakas seletas, et kuigi noored ei tea veel, kuidas nende poliitilisi valikuid võidakse mõjutada, ei tasu neid valijate hulgast kohe maha kanda. “Teadlikkus ja mõjutatavus on kaks erinevat asja. Ma arvan, et noorte poliitilist mõjutatavust meedia ja erakondade reklaamkampaaniate poolt hinnatakse üle ning minu arvates võiksid vanemad rohkem kaasata oma lapsi kodustesse politiika teemalistesse aruteludesse,” sedastas ta.

4Dimensiooni (tudengid, kes koolitusi veavad) projekt kestab kuni kohalike omavalitsuste valimiseni ja hõlmab endas kuue Tartu kooli külastamist. Projekti rahastab Tartu linnavalitsus.