Galeriid

GALERII | President Kaljulaid ja kindral Riho Terras külastasid Liibanonis Eesti rahuvalvajaid (31)

Toimetas Aleksander Pihlak, 12. märts 2017 20:21
President Kaljulaid käis Liibanonis Eesti rahuvalvajatel külasFoto: Kaitsevägi
President Kersti Kaljulaid ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terras viibisid reedel ja laupäeval Liibanonis, kus külastati ÜRO rahuvalvemissioonil UNIFIL teenivaid kaitseväelasi ning kohtuti missiooni ülema ja Liibanoni riigijuhtidega.

President Kaljulaid ütles, et tema jaoks on oluline Eesti sõduritega kohtuda ja nendega vahetult rääkida. „Üks asi on lugeda asju paberi pealt, hoopis midagi muud aga näha oma silmaga Liibanoni ja Iisraeli eraldavat sinist joont ja seda, kuidas meie sõdurid siin piirkonnas rahu tagavad," ütles Kaljulaid.

Kahepäevasel visiidil kohtus riigipea ja kaitseväe juhataja delegatsioon esmalt reedel Beirutis Liibanoni võimuesindajatega ning Naqouras UNIFILi peakorteris missiooni ülema kindralmajor Michael Bearyga, misjärel liiguti Lõuna-Liibanoni seal eestlaste koduks olevasse Iiri-Soome pataljoni.

Seal said külalised laupäeval ülevaate üksuse tegevusest ja selle vastutusalas toimuvast. Pärastlõunal vaatlesid president ja kaitseväe juhataja Eesti jalaväerühma ESTPLA-22 patrulli, millele järgnes kohtumine Eesti Liibanoni kontingendi ja vaatlusmissioon UNTSO liikmetega eestlaste poolt mehitatud ja vahetult sinisel joonel asuvas välibaasis UNP 6-50.

Eesti kaitseväelastega kohtudes tõstis kaitseväe juhataja kindral Riho Terras esile Eesti sõdurite ülesande tähtsust ja nende professionaalsust. "On meeldiv, et kohtumistel nii Liibanoni esindajatega kui UNIFIL ülema ja Iiri-Soome pataljoni ülemaga olid märksõnadeks meie sõdurite professionaalsus ja eeskujulik tegutsemine. UNIFIL operatsioon on meie jaoks oluline, sest Liibanonis rahu tagades panustame me sellesse, et ka Eesti oleks rahulikum paik," ütles Terras.

Möödunud aasta novembri lõpus Liibanoni saabunud Eesti kontingent teenib ÜRO rahuvalveoperatsioonil UNIFIL Lõuna-Liibanonis Iiri-Soome pataljoni koosseisus. Lisaks teenib üks Eesti staabiohvitser UNIFIL peakorteris Naqouras.

Eesti rahuvalvajate ülesanne on teostada oma vastutusalas jalgsi- ja motoriseeritud patrulle nii öösel kui päeval, mehitada vaatlusposte ning täita teisi rahuvalvealaseid ülesandeid. Muuhulgas viib Eesti üksus patrulle läbi ka vahetult Iisraeli ja Liibanoni eraldaval sinisel joonel (Blue Line).

Iisraeli ja Liibanoni eraldav sinine joon märgib Iisraeli relvajõudude tagasitõmbumist Liibanonilt vallutatud aladelt, milles kaks osapoolt leppisid kokku ÜRO kaasabil 2000. aastal.

Vaatamata sellele, et olukord sinisel joonel on üldiselt rahulik on aastate jooksul osapoolte vahel esinenud siiski konflikte. UNIFIL üksuste ülesanne sellistel puhkudel on hoida ära olukorra eskaleerumine ning teha koostööd Liibanoni relvajõududega.

Koos staabiohvitseridega teenib Liibanonis ligi 40 Eesti kaitseväelast, kellest suurema osa moodustab jalaväerühm ESTPLA-22, mis on komplekteeritud peamiselt Scoutspataljoni staabi- ja tagalakompanii baasil.

Eesti kontingent on osa Iiri-Soome pataljonist, mis on ainus mitmerahvuseline pataljon UNIFILis. Kokku panustab UNIFILi hetkel 40 riiki. Praegune üksus on järjekorras viies eestlaste kontingent Liibanonis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee