Foto: AFP / Scanpix
Toimetas Gerly Mägi 11. märts 2017 18:32
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nimetas hollandlasi täna natside jäänukiteks ja fašistideks, kuna Hollandi valitsus tühistas Türgi välisministri lennuki maandumisloa.

Välisminister Mevlüt Çavuşoğlu tahtis täna hommikul maanduda Hollandi sadamalinna Rotterdami lennuväljal, ent ootamatult selgus, et lennuk ei saanud maandumiseks luba.  

Çavuşoğlul oli plaanis osaleda Rotterdamis rahvakogunemisel, mis korraldati Erdogani võimu laiendamise toetuseks, vahendavad BBC ja AP.

Rotterdami linnapea Ahmed Aboutaleb oli varem selgitanud, et Türgi välisminister ei saa julgeoleku tõttu linnas kampaaniat teha, kuid võib linna niisama külastada. 

Aboutalebi seisukoht vihastas Çavuşoğlud, kes ähvardas Hollandit karmide majandus- ja poliitiliste sanktsioonidega. Teda toetas president Erdoğan: "Keelake meie välisministril lendamist nii palju, kui tahate, aga vaatame nüüd, kuidas teie lennud Türki tulevad."

"Nad ei tunne diplomaatiat ega poliitikat. Nad on natsijäänukid. Nad on fašistid," ründas Erdoğan hollandlasi.

Hollandi peaministri Mark Rutte sõnul läksid Türgi väljaütlemised üle piiri. "Loomulikult on see hullumeelne kommentaar," sõnas Rutte, lisades, et mõistlikke lahendusi ei ole võimalik leida, mistõttu võetigi viimasel hetkel vastu otsus maandumisluba mitte anda.

Holland on üks mitmest Euroopa Liidu riigist, mis on viimastel nädalatel keelanud Türgi poliitikutel põhiseadusreferendumiga seonduvatel üritustel osaleda. Hiljuti keelas kampaaniaüritused ära ka Saksamaa, kelle käitumist Erdoğan samuti natsidega võrdles.