Maailm

Saksa välisministeerium: värske jutt terroriohust Rootsis on valeuudis (3)

Õhtuleht.ee, 8. märts 2017 04:00
Stockholmi VANALINN: Turistide üks meelispaiku on värvikirevate keskaegsete majadega Stortorget.Foto: Aadu Hiietamm
Laupäeval levis üle maailma kulutulena uudis, mille järgi Saksamaa välisministeerium hoiatas Rootsis ja eriti Stockholmis kasvanud terrorirünnaku ohu eest ning kutsus turiste olema tähelepanelik ja vältima suuri rahvakogunemisi.

"Achtung: Fake News!" ("Tähelepanu: valeuudis!"), reageeris Saksa välisministeerium sellele uudisele oma Facebooki kontol. Seejuures lisati, et mingit reisihoiatust Rootsi kohta antud ei ole.

Samal teemal

Kust siis ikkagi laupäeval levima hakanud uudis pärineb? Selgub, et uudise autor on Saksamaa parempopulistlik partei Alternatiiv Saksamaale (AfD), täpsemalt selle partei Berliini organisatsiooni juht ja Euroopa Parlamendi saadik Beatrix von Storch, kes teatas Twitteri vahendusel, et alates 1. märtsist kehtib Rootsi reisijatele Saksa välisministeeriumi reisihoiatus.

Seejuures lisas von Storch paljutähenduslikult, et nende kvaliteetajakirjandus sellest muidugi ei räägi.

Tegelikult seisab Saksa välisministeeriumi koduleheküljel, et 1. märtsil 2016 ehk siis juba aasta tagasi tõsteti Rootsis terroriohu tase aste kõrgemale ehk kõrgelt kõrgendatule. Seetõttu soovitataksegi reisijatel olla Stockholmis tähelepanelik nii linnas kui ka ühissõidukeis ja vältida suuri rahvakogunemisi.

See hoiatus on aga Saksa välisministeeriumi koduleheküljel üleval olnud juba aasta ja mingit uut hoiatust Rootsi reisijatele antud ei ole.

AfD Berliini organisatsiooni pressiesindaja Ronald Gläser nõustus, et Beatrix von Storch reageeris üle ja Saksa välisministeerium ei ole Rootsi reisijaid suurenenud terroriohu eest hoiatanud, vaid lihtsalt edastanud aasta tagasi Rootsi valitsuse otsuse tõsta terroriohu taset.

Stockholmi VANALINN: Turistide üks meelispaiku on värvikirevate keskaegsete majadega Stortorget. Foto: Aadu Hiietamm

Samal teemal

13.02.2018
Rootsis algab kohtuprotsess veokiga rahva hulka sõitnud usbeki üle
08.03.2017
Meedia: Vene ajakirjanikud maksid Stockholmis märatsejatele raha
04.03.2017
Saksamaa hoiatab turiste võimaliku terrorirünnaku eest Stockholmis