Soomaa rahvusparkFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. märts 2017 16:24
John Gimlette briti lehest The Guardian veetis talvepuhkuse perega Eestis ja kirjutas sellest ülivõrdes kiitva loo. Põhiliselt käis reisiseltskond matkamas Eesti looduses, kuid külastas ka Pärnut, Tallinna ja meie mõisasid.

Gimlette kirjutab, et juba esimesel korral loodusesse minnes eksis briti perekond puude vahel ära ega leidnud seda, mida otsisid (merd). "Tihedast okasmetsast leidsime me aga majakesed Hansukese ja Gretekese muinasloost, jäätunud veskitiigi, kobraste koloonia ja oja äärde ehitatud kempsu," kirjeldab ajakirjanik eksootilisi leide.

Mehe 12-aastane tütar oli võlutud nii Eesti metsadest ja müstilistest elukatest, kes neis peituda võivad, kui ka meie täishäälikurohkest keelest, mis kõneledes kõlas võõrastele kui mere hääl.

"Vahel olid sood puuderägas ja pimedad, ilma ainsagi helita peale kauge rähni koputamise. Aga mujal olid soomülkad imelised avarmaad, valged tasandikud külmunud murakate ja kõrkjatega. Mõned sood, nagu Kuresoo, on nii ääretud, et neil on oma saarekesed," kirjeldab Gimlette Eestimaa soode ilu.

Perekond külastas lisaks metsadele ja soodele ka Eestimaa mõisasid ja Pärnu Ammende villat. Ennekõike tuldi siia aga matkama, muu hulgas kanuumatkale Soomaal. Samuti õppis perekond palju Eesti ajaloo kohta. Üks nende giididest viis neid oma pere talu maadele ja rääkis, kuidas tema vanaisa kulakluse eest Siberisse viidi.

Reisi viimasel päeval jalutas perekond Pärnu lahe ääres ja mõtiskles lõppeva reisi muljete üle. "Olime nii vaimustaval kombel ära eksinud, aga nüüd olime üles leitud," võttis Gimlette oma perepuhkuse kokku.