Maailm

MIS TOIMUB? Lühikese aja jooksul suri seitse Venemaa diplomaati (32)

Aadu Hiietamm, 2. märts 2017 04:00
KALMUKÜNGAS: New Yorgis tööpostil surnud Venemaa alaline esindaja ÜRO juures Vitali Tšurkin sängitati eelmisel reedel Moskvas Trojekurovskoje kalmistule. Meedias ringlevad kuulujutud, et ta mürgitati.Foto: AFP / Scanpix
Moskvas sängitati eelmisel reedel Trojekurovskoje kalmistul mulda tuntud Venemaa diplomaat Vitali Tšurkin, kes suri 20. veebruaril ootamatult New Yorgis. Tema surma asjaolud on lõpuni välja selgitamata. Alates mullu novembrist on surnud veel kuus Venemaa diplomaati.

Venemaa alaline esindaja ÜRO juures Vitali Tšurkin suri esmaspäeval, 20. veebruaril New Yorgis ootamatult päev enne oma 65. sünnipäeva. Ta oli sellel ametikohal töötanud alates 8. aprillist 2006. Esialgse info põhjal tabas Tšurkinit südameinfarkt hommikul kella 9.30 paiku tööpostil. Diplomaat viidi haiglasse teadvuseta olekus. Tema elu ei suudetud päästa. Tšurkin maeti reedel, 24. veebruaril Moskvas Trojekurovskoje kalmistule.

Tšurkini surma põhjust pole siiani ametlikult nimetatud. Meediaväljaannetes ringleb viimastel päevadel info, et surnukehast leiti mürgi jälgi. 

Südameinfarkt või siiski mürgitamine

Seetõttu otsustati korraldada täiendav toksikoloogiline ekspertiis, mille tulemused selguvad alles mõne nädala pärast.

Samal teemal

Kirjanik Mihhail Veller juhtis pühapäeval raadiojaama Ehho Moskvõ eetris oma autorisaates tähelepanu tõsiasjale, et alates novembrist on läinud igaviku teele veel viis Venemaa diplomaati.

Nii suri 8. novembril New Yorgis 63aastaselt Venemaa peakonsulaadi komandant Sergei Krivov, kes kukkus südameinfarkti tõttu konsulaadi katuselt ja sai peatrauma. Meedia andmetel oli Krivovi peamine tööülesanne hoolitseda selle eest, et USA luure ei saaks konsulaadihoones toimuvat pealt kuulata.

19. detsembril lahkusid siit ilmast koguni kaks kõrget diplomaati. Ankaras tappis 22aastane Türgi politseinik fotonäituse avamisel ajakirjanike silme all püstolilaskudega Venemaa suursaadiku Andrei Karlovi. Türgi eriüksuslased lasid suursaadiku mõrvari kohapeal maha. Juhuslikult oli seal ka Türgi fotograaf Burhan Ozbilici, kes jäädvustas Karlovi tapmise. Konkursi "World Press Photo 2017" žurii Amsterdamis otsustas, et tema töö väärib tunnustust ja talle määrati aasta parima pressifoto eest 10 000 euro suurune preemia.

SUURSAADIKU TAPMINE: Ankaras tappis 22aastane Türgi politseinik 19. detsembril fotonäituse avamisel ajakirjanike silme all püstolilaskudega Venemaa suursaadiku Andrei Karlovi. Fotograaf Burhan Ozbilici jäädvustatud foto tunnistati mulluseks paimaks pressifotoks. Foto: Reuters / Scanpix

19. detsembril leiti oma korterist Moskvast tapetuna ka Venemaa välisministeeriumi Ladina-Ameerika osakonna peanõunik Petr Polštšikov. Korteris oli tema abikaasa, kes oli meedia andmetel joobes. Kellelegi ei esitatud süüdistust.

26. jaanuaril lahkus India pealinnas New Delhis haiglas siit ilmast Venemaa suursaadik, 67aastane Aleksandr Kadakin. Saatkonna teatel oli surma tõenäoline põhjus südameinfarkt.

Peale Velleri nimetatud kuue diplomaadi surma juhib nii mõnigi meediaväljaanne tähelepanu veel kahele.

26. detsembril leiti Kasahstanis Ust-Kamenogorskis oma kodust surnuna Venemaa konsulaadi töötaja Roman Skrõlnikov. Saatkonna teatel oli selle põhjus südameinfarkt. 

Ka endine KGB kindral suri salapäraselt 

26. detsembril leiti Moskvas oma auto tagaistmelt surnuna ka riikliku naftafirma Rosneft sekretariaadiülem, endine KGB kindral Oleg Jerovinkin. Rosnefti pressiesindaja teatel tabas 61aastast Jerovinkinit südamerabandus. Ta polnud küll diplomaadiga, kuid lääne meedia andmetel oli Jerovinkin mees, kes aitas Suurbritannia endisel luurajal Christopher Steele’il koostada nõndanimetatud Trumpi räpast toimikut.

Loomulikult ei saa seni teada olevatel andmetel väita, et kõik need mehed tapeti, kuid neid surmasid varjutab siiski teatav salapära. Pealegi levivad Vene ajakirjanduses USA meediast pärit uudised, et Tšurkin mürgitati toidu või õllega kümmekond tundi enne surma ehk umbes kesköö paiku. Ametlikult pole seda veel keegi kinnitanud.

Samal teemal

22.01.2017
AJALOOLANE: Tšurkini süda ei pidanud valele vastu
20.01.2017
Suri Vene suursaadik ÜRO juures Vitali Tšurkin
14.01.2017
Vene suursaadiku mõrv tõi peapreemia
23.11.2016
Moskvas jäeti hüvasti Andrei Karloviga