Patrik Finneman (paremal) koos ta vee alt välja toonud pinnaltpäästja Mikko Knuutilaga.Foto: Facebook
Aadu Hiietamm 28. veebruar 2017 04:00
Soomes äratas suurt tähelepanu Korppoos Finnö saarel elava 53aastase Patrik Finnemani imeline pääsemine.

Patrik Finneman läks kolm nädalat tagasi naabersaarel elavale vanapaarile posti viima. Ta libises, kukkus ja vajus läbi merejää, vahendab Turun Sanomat.

Mees teadis, et naabersaare elanikud on kodus ja hüüdis appi. Naabersaare Lasse kiirustaski kohale, kuid sellest oli vähe abi. Paksud talveriided kaalusid vettinult ligemale paarsada kilogrammi ja Patrik Finneman ei suutnud tagasi jääle rabeleda.

Naabersaare Lasse kutsus telefoni teel kohale päästjad. Piiri­valve päästekopter Super Puma saabus kohale kümmekond minutit hiljem. Patrik Finneman oli selleks ajaks juba põhja vajunud. Tema pea oli umbes meeter allpool veepinda.

Pinnaltpäästja sukeldus, kinnitas rihmad ja päästetav tõsteti helikopterisse ja lennutati kiiresti Turu ülikoolihaigla intensiivraviosakonda. Lend kestis 15 minutit. Juba helikopteris üritati Patrik Finnemani elektrišoki abil elustada, kuid edutult. Haiglasse jõudes oli tema kehatemperatuur vaid 26 kraadi. Seal jätkati elustamiskatseid ja mehe süda, mis oli seisnud ligi tund aega, hakkas pärast 11. elektrišokki uuesti tööle.

Finneman tuli teadvusele järgmisel päeval. Tema mälu on endine ja aju töötab korralikult. Juba poolteise nädala pärast lubati ta haiglast koju. Kolm nädalat hiljem meenutab juhtunut vaid jalgade ja sõrmeotste veidi häiritud tundlikkus. Arstide sõnul juhtub selliseid imelisi pääsemisi vaid ühel juhul miljonist.

Finneman meenutas, et pärast vee alla vajumist tundus talle, et ta pani väsitava päeva lõpus pea padjale ja uinus. Mingit valu ei olnud. Finneman oli varem kuulnud, et uppumissurm on ilus ja läbielatu vaid kinnitab seda.

Inglitesse mees ei usu. Ta on veendunud, et tema elu päästis Super Puma meeskonna ja Turu haigla arstide oskuslik tegutsemine.