MEELEAVALDUSEL: Plakateil oli muu hulgas kiri – "Venemaa võimudele on inimesed kahuriliha!"Foto: Reuters / Scanpix
Tõnis Erilaid 27. veebruar 2017 04:00
Ainuüksi Moskvas marssis eile 2015. aastal mõrvatud opositsioonijuhi Boriss Nemtsovi mälestuseks korraldatud meeleavaldusel tänavail üle 15 000 inimese. "Inimesi oli rohkem, kui oskasime oodata," ütles Ehho Moskvõ raadiole opositsioonilise partei Parnass asejuht Ilja Jašin

Opositsiooniliikumiste korraldatud meeleavaldusi korraldati eile ka Peterburis, Novosibirskis, Jaroslavlis ja Voronežis ning mitmel pool mujalgi. Moskva meeleavaldusel vahetati paaril korral kolonni ees kantavat loosungit. Lõpuks jäi sellele kiri: "Aitab ähvardamisest ja sõdimisest! Ei sõjale!" 

Venemaa lurjuste käest tagasi! 

Kuid tähelepanu pälvis hoops tagasihoidlikum loosung kirjaga: "Me andsime Venemaa lurjustele. Aeg on ta tagasi võtta!"

Kolonnides karjuti: "Maha Putin!" ja "Meie president on Navalnõi!"

Korraldajate sõnul tuldi küll Nemtsovi mälestusmarsile, kuid: "Meie eesmärk ei ole leinata ja nutta. Me tulime nõudma Nemtsovi mõrvarite karistamist, poliitvangide vabastamist ja – mis peamine, Venemaa poliitilist reformimist!"

Marsil osalenud opositsioonierakonna Jabloko juht Grigori Javlinski ütles telejaama Dožd eetris, et Nemtsovi tapmine Kremli lähedal on terroriakt, mille eest kannab isiklikku vastutust Vladimir Putin. "Inimesed tulid kõikjalt Moskvast kokku, et avaldada meelt presidendi vastu," nentis Javlinski. Politsei püüdis meeleavaldajatelt ära võtta loosungid ja plakatid, kus oli midagi öeldud Putini kohta. Kõrvaldati ka Ukraina lippe, kuid Peterburis peetud miitingul võis nendega vabalt lehvitada ja nõuda Vene vägede lahkumist Ida-Ukrainast.  

Moskvas valmistati lausa meeleavalduse ajal käepärastest vahenditest uusi Putini-vastaseid loosungeid. Üllatusena tulid kohale natsionalistlike liikumiste esindajadki, kandes tsaariimpeeriumi-aegseid lippe ja karjudes: "Edasi, Vene natsionalism!" 

Nemtsovi tütar: mõrvarid saagu karistuse! 

Opositsioonipoliitik ja lähenevatel valimistel tõenäoliselt Moskva linnapeaks kandideeriv Dmitri Gudkov rääkis ajalehele Moskovski Komsomolets, et Nemtsovi teeneid ja tema isiksust pole veel õieti hinnatud. "Ta ei mõelnud niivõrd nendele tulemustele, mida ta võib valimistel saada, kui kogu Venemaale, meie probleemidele ja võimalustele nendest pääseda. See oli tema võitluse sisu," hindas Gudkov. Ühtaegu meeleavaldusega vabastati vangilaagrist inimõigusaktivist Ildar Dadin, kuid Gudkovi hinnangul ei tähenda see, et Venemaa praeguste liidrite sisepoliitika oleks kuigivõrd pehmenenud.

Pärast meeleavaldusmarsi ametlikku lõppu läksid sajad inimesed viima lilli Suurele Moskvoretski sillale, kus Nemtsov tapeti 27. veebruari õhtul 2015. aastal nelja lasuga selga. 

Kasjanovit pritsiti briljantrohelisega 

Veel enne meelavaldusmarsi algust tungis rahvahulgast välja mees, kes pritsis opositsioonijuhi, partei Parnas liidri, endise peaministri Mihhail Kasjanovi näkku antiseptikut, mida Venemaal tuntakse kui zeljonka’t.

Kasjanovit pritsiti briljantrohelisega. Foto: Reuters / Scanpix

Briljantroheline on idanaabrite juures, nagu Ukrainaski vahend, mida pritsitakse opositsionääride pihta. "Ta sihtis mulle otse silma!" ütles Kasjanov ajakirjanikele, püüdes silmi taskurätikuga puhastada. "Ma ei tundnud seda inimest," kinnitas Kasjanov. Ta marssiski meeleavaldusel, üks näopool roheline.

Pealtnägijate väitel karjus huligaan kinnipidamise ajal kiidusõnu Putinile.

Samal teemal

Kommentaarid  (12)

saaks 1. märts 2017 15:36
soorose raha ükskord otsa.ei taha siia naaberriiki sõda ja tapatalguid.meie nii lähedal,see puudutab siis ka meid.las putin juhib oma riiki,miks me peame seda halvustama.elame rahus edasi.
jurakk 27. veebruar 2017 15:44
Kõik ju teavad, et Navalnõi ja co kuulub Sorose tööriistakasti koosseisu,Nemsovi mõrv on ka selle seltskonna poolt tellitud nn. sakraalne ohver.Kahjuks näitasid valimiste tulemused vastupidist, venes on liberid väljasurev kooslus meilgi tuleks sama teed minna.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS