Ratastoolirahvas Toompeal.Foto: Küllike Rooväli
Küllike Rooväli 26. veebruar 2017 01:55
Eesti  Vabariigi aastapäeva hommik äratas juba varakult ligi tosina puudega inimest, kes olid otsustanud järgneda Jüri Lehtmetsa kutsele minna pidulikule lipuheiskamisele kaasa elama.

Lihasehaigete seltsi eestvedaja Lehtmets, kes kasutab ise elektriratastooli ja on elektriratastooli hoki eestvedaja Eestis, kutsus sotsiaalmeedia kaudu varavalges Toompeale ka teisi saatusekaaslasi.

„Mul oli kunagi selline unistus, et tahtsin väga tulla koos teiste inimestega Eesti Vabariigi aastapäeval Toompeale lippu heiskama,“ rääkis Lehtmets. „Eelmisel aastal ma tegin selle ära ja mul oli väga hea tunne, et suutsin end ületada ja tulla varahommikul välja vaatamata külmale ilmale.“ Sel aastal kutsus ta kaasa ka teisi, et teha puuetega inimestega koos rongkäik Pika Hermanni juurde.

Kokku saadi hommikul kell 7 Toompuiesteel Puuetega inimeste koja juures, kust liiguti Pitka mälestusmärgi juurde ning sealt juba üles Toompeale. See, et sajad inimesed elektriratastoolidest ning kepi najal kõndijatest mööda tuhisesid, puudega inimesi ei muserdanud, nemad liikusid koos oma lippudega omas taktis ja said nii täiesti õigeks ajaks Toompeale.

Lehtmets ja samuti ratastoolis liikuv Jako Stein olid oma saavutusega rahul, kuigi Lehtmets pidi oma koduks olevast TTÜ ühiselamust kesklinna sõitma trolliga. Teiste üliõpilaste abiga sai ta reis aga kenasti tehtud ja ta võis koos sõbra Valev Mägiga mäest üles liikuda. Mägi oli kaasa võtnud uhiuue Iseseisvus Kuubis MTÜ lipu, et tutvustada liikumist puudega inimeste iseseisva ja aktiivse elu nimel.

Ratastoolirahvaga ühines Toompeal ka europarlamendi saadik Indrek Tarand, kes on ligipääsetavuse probleemides nende eestkostja.