Maailm

Mainekad professorid: Trump tagandatakse ametist (90)

Aadu Hiietamm, 25. veebruar 2017 04:00
Ronald L. Feinman
Ühena vähestest ekspertidest ennustas Donald Trumpi valimisvõitu Washingtoni Ameerika ülikooli professor Allan Lichtman. Ta ütles juba pärast valimistulemuste selgumist, et Trump ei jää presidendiks ametiaja lõpuni, sest teda ähvardab impeachment.

Lichtman selgitas, et talle saavad saatuslikuks juhitamatus ja ettearvamatus. Nende omadustega ongi Trump ametiaja algul silma paistnud.

Lichtman selgitab oma mõttekäiku aprillis müügile tulevas raamatus "The Case for Impeachment". Professor toob ära kolm peamist Trumpi presidentuuri ohustavat momenti.

Esiteks, läbipaistmatud suhted Venemaaga, mis said juba saatuslikuks tema julgeolekunõunikule Michael Flynnile.

Teiseks, ametiseisundi kasutamine isiklikuks rikastumiseks.

Ja kolmandaks: kontrollimatud nõunikud, nagu näiteks radikaalsete vaadetega strateegianõunik Steve Bannon, kes lubas neljapäeval USA konservatiivide konverentsil, et Donald Trump täidab kõik valimiseelsed lubadused. "Iga päev toob uue lahingu," rõhutas ta.

Ronald L. Feinman

Olgu öeldud, et Lichtman suutis alates 1984. aastast õigesti ennustada kõigi presidendivalimiste võitjaid.

USA juhtivate ajaloolaste hulka kuuluv Florida Atlandi ülikooli professor Ronald L. Feinman esines veelgi jõulisema avaldusega. Tema arvates kaotab Trump juba varsti ameti. Ajaloolane täpsustas, et ta tagandatakse ametist veel enne, kui tal täitub 199 päeva presidendina.

Sellega jääks Trumpi ametiaeg USA ajaloos lühiduselt teiseks. Teatavasti piirdus 1881. aastal atentaadi tagajärjel surnud president James Garfieldi ametiaeg 199 päevaga. Kõige lühemalt (vaid 33 päeva) jõudis ametis olla 1841. aastal kopsupõletikku surnud president William Henry Harrison. Võrdluseks: Trumpil läheb täna 36 päev presidendina.

Juhul, kui professorite ennustus läheb täide, siis hakkab presidendikohuseid täitma senine asepresident Mike Pence, kes on juhtivatele vabariiklastele Trumpist märksa vastuvõetavam.

Samal teemal

18.08.2017
Trumpi esinõunik Steve Bannon lahkus ametist
01.03.2017
VIDEO | Trump pidas USA Kongressi ees oma esimese kõne

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee