Kõue mõisFoto: Teet Malsroos
Toimetas Kristin Aasma 23. veebruar 2017 22:23
Kunagise Kõue muinasasula piiridest suvel avastatud aardeleid on peaaegu täielikult välja puhastatud ning see kinnitab arheoloogidele ja ajaloolastele hilisviikingiaegset kaubateed Novgorodist Skandinaaviasse ja seda, et maarahva naised suutsid kodustes tingimustes valmistada ilusaid käsitööehteid.

Mullu juunis tuli heinamaalt ühtse mullapalli ehk monoliidina välja muistne aare ja kuna leidja oli vastutustundlik, said aardega edasi tegeleda asjatundjad, vahendas ERRi uudisteportaal "Aktuaalset kaamerat".

Praeguseks on suurest mullapallist välja puhastatud kaks käevõru, ripatseid, sõrmus, tinatükk ja selliseid poolfabrikaate, mida kasutati rõivaste kaunistamiseks, ning sellist käsitööd tegid naised.

Veel väärivad leiust suurt tähelepanu tinast ripatsid, milliseid on leitud Novgorodist ja Põhja-Rootsist karusnahkadega kaubelnud laplaste aladelt, ning mis kinnitavad üle Soome lahe kulgenud muistset kaubateed.

"Praeguse uurimisseisu juures võime oletada, et kõik need seitse Kõue aarde- või peitleidu, mis on viimastel aastatel päevavalgele tulnud, pärinevad ühest või samast ajast ehk aastast 1100, mil regiooni tabas mingit suuremat sorti hävitus- või rüüstretk," ütles arheoloog Mauri Kiudsoo.

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

spets 24. veebruar 2017 13:08
ei kinnita see essugi, selle võis kaotada ka mõni varas kes oli selle hoopis mujalt varastanud!
Ole nüüd! 24. veebruar 2017 17:03
Ilma selle "kinnituseta" on ammuilma selge, et Läänemerelt mindi Pärnu jõe, Tännassilma ja mis jõed seal veel vahepeal olid, üle Võrtsjärve Peipsi alla ja sealt juba mööda jõgesid Volga jõele, edasi kuni Bütsantsini välja.
Merekaubatee Novgorodi suunal, Soome lahte pidi, oli samuti siinsete kontrolli all.
tola aasma 24. veebruar 2017 12:23
Sellest võib lugeda igast 1920 või 1940 või 1950 ajalooraamatust. Sõltumata riigivõimust oli see ju alaooõpikuis sees. Eriline uudis...
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS