Uudised

Rõdukast kauniks 

ÕL, 17. august 1999, 00:00
"Praegu on paras aeg oma rõdukast kriitilise pilguga üle vaadata," nendib aiandusagronoom Maila Mikk Kadaka Aiandist. Selleks järgnevalt mõned näpunäited.

Kõik vanaks läinud õied korjake kohe ära, et järgmised saaksid avaneda. Mitte mingil juhul ei tasu oodata seemnete tekkimiseni, sest siis uusi õisi enam ei puhke. Nii saate taime õitsemisaega ise pikendada.

Kord nädalas väetage. Selleks sobib toalilleväetis (NB! kindlasti õitsvate toataimede). Mingil juhul ei tohi väetiselahus sattuda kuiva mulda, sest siis kõrvetab see taimejuured.

Et petuuniataimed pikaks ei veniks, tuleb kohe, kui esimesed õied on avanenud, taime vars umbes 15 cm kõrguselt ära näpistada. Siis hakkab taim n.-ö. laiuti arenema ja õisi tuleb palju rohkem. Näpistada võib ka praegu. Aga kui on lastud petuuniatel juba väga pikaks venida, ei aita enam ka näpistamine.

Pikemaks ajaks kodust ära sõites paluge naabritel lilli kasta. Või tõstke rõdukast põrandale ja kastke läbi. Poolvarjus peavad rõdulilled ehk palavagagi nädalakese vastu.

Kui rõdukast pole enam ilus, istutage sinna uued lilled. Suve teisel poolel sobivad väikeseõieline begoonia (eriti punaseleheline roosa või punase õiega), lobeelia, päsmaslill, tageetes, viltleht. Viimane annab kauni hõbedase fooni. Istutada võib praktiliselt kõiki suvelilli, aga paraku kestavad need esimese öökülmani.

Ükskõik, kas istutate taime kevadel või sügisel, tuleb potist välja lüües tema mullapalli kobestada ja kindlasti juured altpoolt pöidlaga veidi haralisemaks ajada.

Kui taimele peaks tekkima mingi kahjur, ärge rõdukaste pritsima hakake, vaid visake taim minema.

Sügise poole võib taimele tulla ka hahkhallitus, ebajahukaste või jahukaste. Ka sel juhul tuleks taim ära visata.

Põhjamaades on väga levinud erika, mis sarnaneb meie kanarbikuga ja mille võib rõdukasti ka talvituma jätta. Taim ise kuivab küll ära, aga õite värv säilib kevadeni ja lumises lillekastis mõjub ta tõepoolest dekoratiivselt.

Eesti tingimustes võib erika väljas elada ka üle talve ja järgmisel aastal uuesti õitsema hakata. Aga sel juhul tuleb kast koos taimedega talveks kuuseokstega katta ja kevadel kuivanud osad tagasi lõigata.

Mingil juhul ärge jätke tühja rõdukasti koos mullaga talvituma. See on soodne pinnas mitmesugustele haigusetekitajatele, sinna kogunevad meelsasti ka putukad.

Euroopas on levinud ka maitsetaimede kasvatamine rõdukastides. Sobivamad on põõsastill, majoraan ja kähar petersell. Vahele võib istutada kas või põõsa murulauku. Eriti dekoratiivne on põõsastill koos lilledega. Nii et alati ei pea olema lill, vahel võib olla ka till.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee