Winston ChurchillFoto: Wikipedia
Aadu Hiietamm 23. veebruar 2017 04:00
Suurbritannia kunagine peaminister Winston Churchill oli vaieldamatult üks 20. sajandi olulisemaid poliitikuid. Hiljuti leiti tema 1939. aastal kirjutatud pikem essee "Kas me oleme universumis üksi?", vahendab astrofüüsik Mario Livio ajakirjas Nature. 

Essee oli mõeldud Londoni pühapäevalehele News of the World Sunday, kuid jäi Teise maailmasõja puhkemise tõttu avaldamata. Kirjatükk sattus 1980. aastatel Churchilli kirjastaja lese Wendy Reevesi kaudu USAs Missouri osariigis Fultonis Westminsteri kolledžis asuva Churchilli muuseumi arhiivi, kust see avastati alles eelmisel aastal.

Winston Churchill (1874–1965) leidis 78 aastat tagasi (aasta enne peaministriks saamist) kirjutatud essees, et arvestades universumi suurust, on ebatõenäoline, et elu eksisteerib vaid meie koduplaneedil. Ta pakkus välja, et elu võib olla näiteks Marsil ja Veenusel. Churchill uskus, et ühel päeval ja võibolla mitte just kauges tulevikus osutub võimalikuks lennata Kuule, Veenusele ja Marsile.

Astrofüüsik Mario Livio sõnul on Churchilli essee muljetavaldav ja ta soovitab ka praegustel valitsusjuhtidel, kes sageli teadust kõrgelt ei hinda, rohkem teadlaste nõu kuulda võtta.