Chesed Shel Emeth Society surnuaed eile, 21. veebruaril.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 22. veebruar 2017 17:05
Moslemiaktivistid organiseerisid heategevusliku korjanduse, et aidata St. Louise äärelinnas asuvat juudi surnuaeda. Vandaalid lükkasid ümber ja lõhkusid pea 200 hauakivi.

Ajaloolises Chesed Shel Emeth Society surnuaias avanes esmaspäeval kurb vaatepilt. Ridade viisi grandiidist ja marmorist hauakive, mis olid ümber lükatud või lõhutud, kirjeldab CNN. Vandaalid käisid haudu rüüstamas eelmisel nädalal. Terve eilse päeva töötasid kalmistul kraanad, et kive üles tõsta. Surnuaias jalutasid lahkunute omaksed, et uurida, kas nende lähedaste hauad on puutumata või rikutud. Kokku oli lõhutud üle 170 hauaplatsi. Vandaali või vandaalide jõuku pole seni tabatud.

Moslemiaktivistid Linda Sarsour ja Talek El-Messidi otsustasid surnuaia toetuseks ja hauakivide parandamiseks korraldada korjanduse. Eesmärgiks seati 20000 dollarit, mis koguti kokku kõigest kolme tunniga. Nüüd on korjandusest saanud laiem ettevõtmine, et toetada kogu riigis vandalismi või muude vihakuritegude ohvriks langenud juudi kogukondi.

Esmaspäeva õhtul tviitis president Trumpi tütar Ivanka Trump: "Ameerika on rahvas, mis on üles ehitatud usulise sallivuse põhimõttele. Me peame kaitsma oma pühakodasid ja usukeskusi. #JCC" (JCC – Jewish Community Center, ingl. k. juudi kogukonna keskus – toim.) Praegust administratsiooni on süüdistatud selles, et nad pole piisavalt sõna võtnud juudi kogukondade toetuseks ja vihakuritegude vastu.

Rick Santorum, USA endine presidendikandidaat, väitis eile CNN-is, et paljud antisemiitlikud kuriteod on moslemi kogukondade või Palestiina-meelsete inimeste süü. Mingeid tõendeid tal esitada polnud.

Ainuüksi sellel aastal on 54 juudi kogukonna keskust 27 osariigis ja ühes Kanada provintsis saanud kümneid pommiähvardusi. Seni pole ühtegi pommi leitud. Ameerika-Islami Suhete Nõukogu (CAIR) pakub 5000-dollarilist preemiat info eest, mis viiks inimeste leidmiseni, kes neid ähvardusi teinud on.