PATRULL: Prantsuse märulipolitsei patrullib Pariisi eeslinnas Bobignys.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 22. veebruar 2017 04:00
Politseivägivallast ajendatud immigrantide märatsemine Pariisi eeslinnades kestab juba kolmandat nädalat. Samuti möllasid nad esmaspäeva õhtul Stockholmis Rinkeby linnaosas – pärast seda, kui politseinikud vahistasid seal tagaotsitava

Pariisi eeslinnades on viimastel nädalatel päeval suhtelised rahumeelsed meeleavaldused. Öösiti sarnaneb sealne olukord aga kodusõjaga, sest tänavatel on märatsevad jõugud, põlevad autod, barrikaadid ja märulipolitseinikud, kes üritavad tulutult olukorda kontrolli alla saada. 

Meenub 2005. aasta 

Toimuv meenutab juba 2005. aasta sündmusi, kui mitmes Pariisi eeslinnas käis tõeline kodusõda. Tookord oli rahutuste ajend kahe nooruki (neist üks oli Türgi ja teine Mali päritolu) õnnetu surm. Nimelt põgenesid nad politseinike eest elektrialajaama ja said seal surmava elektrilöögi. Märatsejad põletasid kolme nädala jooksul maha üle 10 000 auto ja panid tule otsa vähemalt 300 hoonele. Tollane siseminister Nicolas Sarkozy kuulutas välja eriolukorra ning vahistati ligi 7000 mässajat.

Seekord tõi märatsejad Pariisi eeslinnade tänavatele 2. veebruari vahejuhtum. Neli politseinikku kontrollisid narkokaubitsemises kahtlustatavat 22aastast mustanahalist Theod. Ta ei allunud politseinike korraldustele ja korravalvurid reageerisid põhjendamatu vägivallaga. Nooruki vastu kasutati pisargaasi, teda peksti kumminuiaga pähe ja suruti hiljem talle kumminui tagumikku.

Haiglas tegid arstid kindlaks, et noormehe pärakus on kümnesentimeetrine rebend. Eelmisel reedel pääses Theo haiglast koju, kuid jääb haiguslehele vähemalt kuni aprilli alguseni.

Politseis alustati kohe teenistuslikku juurdlust ja neli Theo juhtumiga seotud politseinikku kõrvaldati ajutiselt töölt. Sellest hoolimata algasid 4. veebruaril peamiselt immigrantidega asustatud eeslinnades vägivaldsed rahutused, mis kestavad siiani. Märatsejaid ei rahustanud seegi, et president Francois Hollande kohtus Theoga haiglas ja viimane pöördus avalikkuse poole, milles ta kutsus rahu säilitama.

Sotsioloogide sõnul on märatsejate väljaastumiste tegelik põhjus nende vaesumises ja perspektiivituses. Pariisi vaestes eeslinnades ulatub noorte tööpuudus kuni 40%ni. Politseinikud kurdavad aga ülekoormuse ja halbade töötingimuste üle ning sedagi, et satuvad noortejõukude ja narkoärikate rünnakute alla. Paraku on sellises olukorras raske lahendust leida. 

Märatsemine Rinkebys 

Sarnaselt Pariisi eeslinnadega puhkesid tõsised rahutused esmaspäeva õhtul ka Stockholmis Rinkeby linnaosas, kus politseinikud vahistasid ühe tagaotsitava ja sattusid seejärel kivirahe alla.

Üks politseinik sai käest vigastada. Olukord oli sedavõrd hull, et vähemalt üks korravalvur avas kiviloopijate suunas tule. Õnneks lask ei tabanud. Hiljem panid märatsejad autosid põlema ja rüüstasid poode. 

PÕLENUD AUTOVRAKID STOCKHOLMIS: Rinkeby linnaosas esmaspäeva õhtul puhkenud rahutusi jäid meenutama põlenud autovrakid. Foto: Reuters / Scanpix

Stockholmi Rinkeby linnaosa 15 000 elanikust on 90% esimese või teise põlvkonna immigrandid.