Maailm

Islamiriigi võitleja praalib 200 vägistamise ja 500 hukkamisega (55)

Aadu Hiietamm, 21. veebruar 2017 04:00
VÄGISTAJA JA MÕRVAR: Kolm aastat Islamiriigi ridades võidelnud Mosuli noormees Amar Hussein ootab Sulaymaniyah’ linna vanglas Põhja-Iraagis. Noormees tunnistas agentuurile Reuters, et vägistas 200 naist ja hukkas 500 inimest.Foto: Reuters / Scanpix
Põhja-Iraagis vangi langenud Islamiriigi võitleja Amar Hussein rääkis agentuurile Reuters, et hukkas vähemalt pool tuhat inimest ja vägistas paarsada naist. 21aastane iraaklane peab vägivalda igati normaalseks. 

Mosulist pärit iraaklane Amar Hussein langes mullu oktoobris kurdi pešmerga üksuste kätte vangi. 21aastane noormees ootab nüüd oma saatust Sulaymaniyah’ linna vanglas. Kohtumisel agentuuri Reuters ajakirjanikuga ütles Amar, et loeb oma pisikeses vangikongis iga päev koraani, et saada paremaks inimeseks. 

Samal teemal

Amar Hussein: olen vaesuse ohver 

Amar tunnistas, et vaimustus pühasõdalaste ideoloogiast juba 14aastasena ja seadis eesmärgiks osaleda pühas sõjas uskmatute vastu. Amarit suunas kohaliku mošee imaam. Esmalt liitus ta terrorirühmitusega al Qaeda. 18aastaselt astus Amar Islamiriigi liikmeks. Aasta oli siis 2013. Noormees peab end vaesuse ohvriks. Tal polnud kodulinnas Mosulis tööd ega raha. Sõbradki ei osanud nõu anda, mis on õige ja mis vale.

2014. aastal korraldas Islamiriik Põhja-Iraagis suurrünnaku ja võttis juunis Mosuli linna enda kontrolli alla. Amar osales seejärel jeziidi küladele korraldatud rünnakutes.

Kurdi keelt kõnelevad jeziidid pole moslemid ega araablased. Nad kuuluvad usulahku, mida sunniitide terrorirühmitus Islamiriik põlastab ja vihkab. Seetõttu tapsid Islamiriigi võitlejad 2014. aasta suvel Põhja-Iraaki tehtud vallutusretke ajal mehed ja võtsid naisi sõjasaagiks.

Amar ütles Reutersi ajakirjanikule, et ta käis jeziidi külades majast majja ja vägistas vähemalt 200 naist. Tema sõnu ei saa muidugi enam kontrollida, kuid fakt on see, et Islamiriik käitus vaenlaste suhtes ülimalt brutaalselt. Amari sõnul innustasid teda ja tema kaaslasi naisi vägistama Islamiriigi komandörid, kes ütlesid, et noored mehed lihtsalt vajavad seda.

Samuti kinnitas Amar, et osales paljudes hukkamistes. "Me lasime maha kõik need, keda pidime ja võtsime pea maha igaühel, kelle pea kuulus maharaiumisele," rääkis ta.

Amar tunnistas, et algul oli inimesi raske hukata, kuid mida päev edasi, seda kergemaks see muutus. Lõpuks sai temast tõeline hukkamismasin. "Ma käskisin hukataval istuda, sidusin ta silmad kinni ja tulistasin pähe. See oli normaalne," meenutas Amar teenistust Islamiriigi ridades. 

Kahetseb tehtut 

Nüüd vangis olles kahetseb Amar oma tegusid, kuid juba on hilja. Teda ootab tehtut arvestades kohtus süüdimõistmisel tõenäoliselt surmanuhtlus.

Amari elukäik sarnaneb paljude teiste Islamiriigi võitlejate omaga, kellest suur osa on pärit just Mosulist, mida Iraagi väed üritavad koos kurdi võitlejatega USA juhitava koalitsiooni toetusel Islamiriigilt tagasi vallutada. Suurpealetung algas mullu oktoobris.

Kuu aega tagasi vabastati Mosuli idaosa ja pühapäeval algas suurpealetung lääneosale.

Samal teemal

15.05.2017
Vene diplomaat hukkas naise-lapse ja kihutas siis ka endale kuuli kerre
03.03.2017
Islamiriik korraldas Iraagis keemiarünnaku