Maailm

Rootsi kohus mõistis hukkamistes osalenud põgeniku eluks ajaks vangi (55)

Aadu Hiietamm, 21. veebruar 2017 04:00
ASITÕEND: Kaader videost, millel süürlane Haisam Omar Sakhanh osaleb Süüria valitsusvägede sõdurite hukkamisel.Foto: YouTube
Süürlane Haisam Omar Sakhanh (46) taotles Rootsis asüüli. Stockholmi kohtu otsusel tuleb tal aga jääda eluks ajaks trellide taha, vahendab ajaleht Expressen. 

Süürlane Haisam Omar Sakhanh saabus põgenikuna Rootsi 2013. aastal. Eelmise aasta algul andsid Rootsi võimud talle alalise elamisloa. Märtsis võeti Haisam aga ootamatult vahi alla.

Haisam rääkis eeluurimise ajal, et liitus 2012. aasta mais Süürias islamirühmitusega, kes võitles president Bashar al-Assadi režiimi vastu. Ta tunnistas, et osales videol nähtud Süüria valitsusvägede sõdurite hukkamisel. Viimased langesid vangi vaid kaks päeva varem. Hukatud on siiani identifitseerimata.

Haisam ütles kohtus, et täitis käsku ning tegemist oli tunnustatud kohtu otsuse täideviimisega. Kohus jättis süüaluse argumendid arvestamata. Kohtunik Tomas Zanderi sõnul tappis Haisam inimese eriti julmal viisil.

Eeluurimisel selgus veel, et ta oli 2011. ja 2012. aastal osalenud Itaalia pealinnas Roomas Süüria saatkonna juures korraldatud vägivaldsetel meeleavaldustel. Fotod ja sõrmejäljed kinnitasid, et Haisam tungis saatkonnahoonesse meeleavaldajate seas.

Talle mõistetud eluaegne vanglakaristus ei tähenda, et ta peab eluks ajaks trellide taha jääma. Tavaliselt tähendab eluaegne vanglakaristus Rootsis seda, et süüdimõistetu pääseb pärast 10 vangla-aastat vabadusse. Tõsi, Haisam ei saa Rootsi jääda, sest ta kuulub pärast vabanemist riigist väljasaatmisele.

Samal teemal

04.03.2017
Saksamaa hoiatab turiste võimaliku terrorirünnaku eest Stockholmis