Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 21. veebruar 2017 04:00
Saksamaal Kölni maakohtus algas esmaspäeval kinniste uste taga 16aastase Mohammad J. süüasja arutamine, vahendab n-tv.

Süüria akadeemiku poeg saabus vanemate ja õega Saksamaale 4. jaanuaril 2015. Mullu 20. septembril korraldas politsei eriüksus perekonna elukohas Kölni Porzi linnaosas põgenikekeskuses läbiotsimise ja leidis pommi ehitamiseks vajalikke materjale. Mohammad võeti vahi alla süüdistatuna raske riigivastase kuriteo ettevalmistamises.

Eeluurimisel selgus, et ta oli vaid mõne kuu jooksul radikaliseerunud. Põgenikekeskuse sotsiaaltöötajate sõnul ei soovinud poiss enam kellegagi suhelda ja veetis palju aega mošees. Mohammad võttis nutitelefoniga ühendust välismaal elava Islamiriigi taustaga mehega, kellelt küsis otsesõnu, kuidas on kõige parem pommi ehitada. Nutitelefonis oli ka Islamiriigi fotosid ja videoid.

Mohammad väidab, et tegi vaid nalja, et kaaslasi pisut hirmutada ja tal polnud plaani pommirünnakut korraldada. Teda ootab kohtus süüdimõistmisel kuni viieaastane vanglakaristus

Saksa meedia meenutab, et alles 26. jaanuaril mõisteti Celle kohtus kuueks aastaks vangi 16aastane koolitüdruk Safia S, kes lõi mullu 26. veebruaril Hannoveri pearaudteejaamas 34aastast politseinikku noaga kaela. Uurimisel selgus, et Hannoveris Saksa–Maroko segaperekonnas sündinud Safia tegutses äärmusrühmituse Islamiriik ülesandel ja tema eesmärk oli politseinik tappa.