Maailm

President Kaljulaid kohtus USA asepresident Mike Pence’iga (12)

Toimetas Karoliina Vasli, 18. veebruar 2017 19:31
Foto: Toms Kalniņš/Läti Presidendi Kantselei
Vabariigi President Kersti Kaljulaid kohtus täna Münchenis koos Läti ja Leedu riigipeadega USA asepresident Mike Pence’iga. Kohtumisel keskenduti julgeolekuküsimustele ning kinnitati üle tihe vastastikune koostöö USA ja Euroopa, eriti USA ja Balti riikide vahel. 

 "Juba see, kui tugevalt USA uus administratsioon on Müncheni julgeolekukonverentsil esindatud, näitab, et head atlandiülesed suhted, koostöö ja panustamine NATO-sse on Washingtonis jätkuvalt kõrges hinnas. Sama sõnumi kinnitas USA asepresident ka isiklikult üle kõigile kolmele Balti riigile. Talle teeb rõõmu, et Eesti kuulub nende riikide hulka, kelle kaitsekulutused küünivad kahe protsendini ning et Läti ja Leedu jõuavad selle tasemeni järgmisel aastal. NATO rolli osas on meil asepresident Pence’iga väga sarnane seisukoht – Allians tähendab heidutust ja garantiisid, aga  ka kohustusi. Võetud kohustusi peavad liikmesriigi täitma, sest ainult nii on NATO tugev. Aga rahu saavad luua vaid tugevad," ütles president Kaljulaid pärast kohtumist.

Samal teemal

Riigipea tänas omalt poolt asepresident Pence’i tugeva sõnumiga kõne eest, mille ta pidas Müncheni konverentsil täna hommikul, kus asepresident rõhutas, et Ameerika Ühendriikide jaoks on Euroopa asendamatu liitlane eriti julgeolekuvallas; et nad  peavad kinni oma lubadustest ning jagavad Euroopaga ühiseid väärtusi nagu vabadus, demokraatia ja õigusriigi põhimõtted.

Kohtumisel arutati ka olukorda Ukrainas ning Minski lepete täitmist. „Rõhutasin, et Ukrainat rünnates on Venemaa on rikkunud rahvusvahelist õiguse põhimõtteid. Venemaal ei ole Ukrainas mingit "eriõigust" ega saa olla ka mingeid erihuve. Seepärast on oluline, et riigid, kes mõtlevad nii nagu meie, seisaks ühtselt praeguste sanktsioonide eest," sõnas president Kaljulaid

Samal teemal

30.07.2017
USA asepresident Mike Pence trehvab Tallinnas kolme presidenti
20.06.2017
President Kaljulaid kohtub juuli algul president Trumpiga
20.02.2017
Trump läkitas USA asepresidendi Brüsselisse