Eesti uudised

Joomaskandaal raputas Põlva politseid  (1)

Argo TAAL , 4. mai 1999 00:00
Senine Põlva politseiprefekt Heido Mägi saadetakse juhtima Lääne-Viru prefektuuri. Mägi ei pea enda üleviimist karistuseks alluvate joobnud huligaanitsemise eest.

"Rotatsioon on politseis loomulik. Kuid võib-olla see intsident tõesti kiirendas minu üleviimist," ütles "Õhtulehele" Mägi, kellele on tehtud ettepanek asuda veel selle kuu jooksul tööle Lääne-Viru prefektina. Sealne politseijuht Einar Suimets lahkub omal soovil. Mägi arvates ei saa kohavahetust lugeda karistuseks, sest Lääne-Virumaal hakkab tal olema kaks korda rohkem alluvaid kui Põlvas.

Eelmisel nädalal lõpetas politseiameti distsiplinaartalitus juurdluse nelja Põlva politseiniku üle, kes mõnitasid 5. aprilli öösel purjuspäi baarikülastajaid. Eile määras politseiameti peadirektor neile karistused.

"See on väga kahetsusväärne juhtum, kollektiiv mõistab selle sisemiselt hukka," on peagi töökohta vahetav prefekt Mägi ametlik.

Kuppudest ja lisatasust ilma

Kõige karmimalt nuheldi vääritu käitumise eest ülemkomissar Valdek Koort, kes oli distsiplinaarrikkujatest kõrgeima ametipositsiooniga. Koor tegi ise peadirektorile avalduse enda ametist vabastamiseks. Ta asub tööle Võru politsei korrapidamisteenistuses. Esimesed kolm kuud uuel kohal peab pätitegusid teinud politseinik elama poole palgaga. Aasta jooksul saab Koor teenistusstaa?i eest makstavat lisatasu kümnendiku võrra vähem kui korralikud politseinikud.

Juhtivinspektor Indrek Ploompuu, juhtivkonstaabel Madis Soekarusk ja konstaabel Rainer Rahasepp said noomituse ning jäävad aastaks ilma teenistusstaa?i lisatasust. Ploompuud karistati ka töötõendiga hooletu ümberkäimise eest. Dokument oli jäänud nahktagi taskusse, tagi ise baari. Rõiva ja töötõendi sai Ploompuu siiski hiljem tagasi.

Politseiamet algatas distsiplinaarjuurdluse ajalehe "Postimees" artikli põhjal, mis kirjeldas politseinike vägitegusid. Oma sõnul sai ka prefekt Mägi juhtunust aimu ajalehe vahendusel.

Karistatu ei aja tehtut tagasi

Leht kirjutas, et mundris ülemkomissar Koor koos kolme erariides kaaslasega kimbutasid Põlvas Favora tankla kohvikus nelja kriminaalse minevikuga meest, sundides üht neist põrandal roomama. Väiteid kinnitas politsei sisejuurdlus.

Ka korda rikkunud politseinikud ei soovi midagi ümber lükata. "Ma ei kommenteeri seda, mida ajakirjandus kirjutab," ütles üks karistatutest, Indrek Ploompuu, kelle isakssaamise tähistamisest prefektuuri ruumides said alguse Põlva politseid vapustanud sündmused.

Juurdluse käest pääses terve nahaga viies asjaosaline, inspektor Jaak Liivamägi, kes ajalehe väitel oli löönud Ploompuul silma siniseks. "Mingi rüselus seal küll oli, kuid löömine ei leidnud tõendamist," ütleb politseiameti pressiesindaja.