Eesti uudised

Õiguskantsler peab alkoholiaktsiisi täiendavat tõusu põhiseadusvastaseks (50)

Toimetas Kristin Aasma, 17. veebruar 2017 17:37
Õiguskantsler Ülle MadiseFoto: Aldo Luud
Õiguskantsler Ülle Madise saatis välja seisukoha, et lahja alkoholi aktsiisitõus 2017. ja 2018. aastal on põhiseadusvastane, sest sellega on rikutud õiguspärase ootuse põhimõtet.

"Riigil pole üksnes õigus, vaid ka kohustus kaitsta rahva tervist. Alkohol on üks Eesti suurimaid tervisekahju põhjustajaid, seetõttu on alkoholi tootmisele, müügile ja tarbimisele piirangute seadmine põhimõtteliselt vajalik ja õigustatud. Seda ei tohi aga teha põhiseadust rikkudes. Õigusriik austab juba antud lubadusi, isegi kui tagasi vaadates paistavad need ekslikud,“ kirjutas õiguskantsler.

Samal teemal

"19.12.2016 vastu võetud tulumaksuseaduse, sotsiaalmaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus tuleb viia kooskõlla Eesti Vabariigi põhiseadusega. Selle seadusega muudeti  15.06.2015 vastu võetud sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seadust, tõstes lahja alkoholi aktsiisimäärasid varem seadusega ette nähtud graafikust kiiremini. Riigikogu oli 2015. aastal kasutanud reguleerimistehnikat, mis andis aastateks 2017 ja 2018 ettevõtjatele lubaduse aktsiisimäärasid mitte tõsta. Järgmised korralised Riigikogu valimised on aastal 2019, tõenäoliselt selle pärast osundati aktsiiside täiendava tõstmise võimalusele peale aastat 2018. Tähtajalist lubadust murdes rikuti põhiseaduse §-s 31 sätestatud ettevõtlusvabadust koosmõjus PS §-st 10 tuleneva õiguspärase ootuse põhimõttega.

Tähtaegadega seotud lubadus – nt ka tähtajaline üüri- või tööleping – on kindlam kui tähtajatu lubadus. Seepärast tuleks eelistada reguleerimistehnikat, mis jätab järgmisele valitsuskoalitsioonile võimaluse poliitilisi valikuid muuta. Riik võib tähtajalisest lubadusest taganeda üksnes erandlikel asjaoludel, mh näiteks ränga majanduskriisi korral. Alkoholiaktsiisi täiendaval tõstmisel sellist erakorralist olukorda polnud.

Ettevõtlusvabaduse ja õiguspärase ootuse põhimõtte rikkumisest kannavad kahju tootjad, müüjad ja kauplused, eriti suures ulatuses piirikaubandusest mõjutatud väikekauplused,“ teatas õiguskantsler Ülle Madise.

Edasine protsess näeb ette, et riigikogu peab algatama 20 päeva jooksul seadusemuudatuse, et põhiseadusevastane olukord lahendada või pöörduda otsuse vaidlustamiseks riigikohtusse, kirjutas ERRi uudisteportaal. Kui riigikogu seda ei tee, tekib õigus riigikohtusse pöörduda õiguskantsler Ülle Madisel.

Riigikogus peavad protsessi käivitama rahanduskomisjon ja põhiseaduskomisjon.

Rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin (KE) kinnitas ERR.ee-le, et tegemist on tavapärase protsessiga, kuid kas seadus tagasi pööratakse või mitte, seda ei tihka Stalnuhhin praegu öelda.

Samal teemal

03.02.2017
Alkoholiaktsiisitulu üllatas
02.02.2017
Alkoholiaktsiisist laekus tulu oodatust rohkem
13.01.2017
MAJANDUSTEADLASED: viina hind tuleb naabritega kokku leppida!
13.01.2017
Suvel kujuneb õlle ja alkoholivaba õlle hinnavaheks kuni 50%