Eesti uudised

Presidendi puhkus: kas praegune kord on tõesti ülikeerukas? (12)

Karoliina Vasli, 17. veebruar 2017 17:30
PRESIDENT 24/7: Isegi, kui Kersti Kaljulaid ametlikule puhkusele läheks, siis ta staatus säiliks. Ehk teda saadaksid näiteks ka julgeolekutöötajad. Lihtsalt perekeskis olemisest ta unistada ei saa. Antud foto on tehtud paari nädala tagusel laupäeval, kui Kaljulaid väisas Simple Sessionit (ikka tööalaselt). Tema kõrval seisab meie noor olümpialootus Kelly Sildaru. Foto: Jörgen Norkroos
Eesti Vabariigi ajal pole ükski riigipea ametlikult päevagi puhanud ning presidendi kantselei näeb siin taga puudusi seadusandluses. Üks variant oleks, et puhkus kui selline kaoks üldse. Samas tekib küsimus, kas praegune kord on tõesti nii keerukas? Presidendi kantselei selgitab, miks muudatusi vaja. 

Toomas Hendrik Ilvest nägi tema kahe ametiaja jooksul eri kontserdifestivalidel ning suviti oli perioode, kus ametlikke visiite ja kohtumisi oli kalendris üliharva. Ent ametlikult ei puhanud ta päevagi ning mullu sügisel kasseeris 176 päeva kasutamata puhkuse eest hüvitist üle 30 000 euro (õigus 35 puhkusepäevale aastas). Ei puhanud ka Lennart Meri ning Arnold Rüütel. Presidendi kantselei on varasemalt viidanud hallidele aladele seadustes, ent reaalselt pole selle parandamiseks astutud sammugi. Praeguseni!

Samal teemal

Revolutsioon puhkusekorras

Sel nädalal saatis presidendi kantselei direktor Tiit Riisalo riigikogu esimees Eiki Nestorile kirja, kus ütles, et keerukas puhkuse menetlemise kord põhjustab lisakoormust nii riigi haldusaparaadile kui ka riigikogule. Selle tõestuseks tõigi ta välja, et taasiseseisvunud Eestis pole presidendid puhanud. Riigipead peaks puhkuse ajal asendama riigikogu esimees. Riisalo tõi probleemina välja, et sel juhul lõppevad esimehe volitused ja ülesanded kõigis valitavates ja nimetatavates ametites hetkel, mil ta saab kätte presidendi puhkusetaotluse. Riisalo lisas, et samuti peab esimees sellest hetkest peatama oma erakondliku kuuluvuse. Ühtlasi asendab tema sõnutsi sel juhul esimeest aseesimees ning tõenäoliselt peab puhkuse ajal riigikogus tööle asuma asendusliige. "Lisaks kaasneb sellega asjassepuutuvate isikute palkade, puhkuste ja erakondadele määratud pearahade ümberarvestamine."

Kõik oleneb pisikestest nüanssidest

Kõlab keerukalt, ent riigikogu kantseleist selgitatakse Õhtulehele, et riigikogu esimees ei lakka siiski olemast esimees, vaid jätkab kui "riigikogu esimees Vabariigi presidendi ülesannetes". Samamoodi ei lõppe tema volitused riigikogu liikmena, vaid peatuvad ajutiselt. Mis puutub asendusliikmesse, siis too annab vande esimesel istungil, millest osa võtab. Seega, kui riigikogul pole muud põhjust istungiks kokku tulla, võib juhtuda, et asendusliige ei annagi vannet ja riigikogu esimees jõuab presidendi ülesannete täitmiselt naasta (ennekõike istungivabal suvel – toim).

Kersti Kaljulaidi nõunik Taavi Linnamäe ütleb, et probleemi olemus ongi, et seadusepügalaid on võimalik mitmeti tõlgendada. "Selle tulemus on paraku olnud selline, et puhkus on justkui ette nähtud, kuid kasutatud seda 25 aasta jooksul ei ole. Ideaalses maailmas oleks see isegi tehtav, aga kui sa kujutad ette, et ka riigikogu esimehel on riigipea puhkuse ajaks näiteks planeeritud mõni ametlik välisvisiit, siis läheb kogu asjaajamine juba jälle kraadi võrra keerulisemaks, sest siis peaks sinna minema esimene aseesimees, kes täidab esimehe kohuseid ja nii edasi."

Oma kirjas märkis Riisalo, et ka puhkuse perioodil säilib riigipeal presidendi staatus ja võime oma ülesandeid täita. "Vajadus riigipead tänases, digitaalset suhtlemist võimaldavas maailmas puhkuse ajal asendada, on seetõttu küsitav."

Kas seda võiks tõlgendada, kui soovitust puhkus lõplikult kaotada? Linnamäe täpsustab, et kantselei ei pakkunud kirjas välja ühtegi varianti ja see on ka nende väga selge seisukoht – on probleem ning mitmetitõlgendatavus, aga sobiva lahenduse saab pakkuda ikkagi seadusandja. "Meil ei ole nii-öelda lemmikvarianti. Meie soov on, et oleks õigusselgus ning seaduse mõttest lähtuv oleks ka reaalses elus rakendatav. Kui on puhkus, siis võiks seda ka päriselt saada kasutada ja kui kasutada ei saa, siis ei peaks ei puhkust ega puhkusetasu ka olema."

Esimees ja president ühes

Samal teemal

22.02.2017
President läheb puhkusele seaduses valitseva segaduse kiuste
21.02.2017
Presidendi kantselei direktor selgitab Kaljulaidi puhkust: "Eks igaüks meist peab puhkama, nii ka riigipea!"
19.02.2017
Muutis meelt: Eiki Nestor leiab nüüd, et mõistlik oleks presidendi puhkus ära kaotada
18.02.2017
Presidendi puhkusel võib peagi kriips peal olla