(BRENDAN SMIALOWSKI)

Patsientidele võimalike ravivigade hüvitamise süsteemi on nii kaua oodatud ja veelgi rohkem on sellest räägitud, seega võime nüüd lõpuks nentida – parem hilja, kui mitte kunagi.

Hoiatavaid näiteid pole vaja kaugelt otsida, sest alles hiljuti mõistis kohus arsti süüdi ettevaatamatusest patsiendi surma põhjustamises ja määras talle vanglakaristuse, tõsi küll – tingimisi. Mõistagi reageerisid meedikud otsusele valuliselt. Kui arstides näha potentsiaalseid süüdlasi, keda ähvardab pidevalt vangipanek, siis läheksid nad tööle teistesse riikidesse või ei julgeks siiajäämisel teha enam riskantsemaid raviotsuseid ja kannatajateks jääksid ikka patsiendid.

Seni on raviga mitte rahule jäänud patsiendil või tema lähedastel olnud võimalus klaarida suhteid meditsiinisüsteemiga kohtu kaudu, kui muul moel pole õnnestunud kokkuleppele jõuda. Kohtuveskid jahvatavad aga aeglaselt ning on nii patsiendile kui arstile peale ajakulu ka närvi- ja rahakulukad. Samuti pole meil alust arvata, et kohtunikud on arstidega võrreldes pädevamad ühe või teise ravimeetodi hindamisel.

Ühiskonnal pole vaja vangis istuvaid arste ega sedagi, et neid ähvardaks võimaliku vea korral kahjutasu maksmise tõttu rahaline laostumine. Tehtavaid vigu ei pruugi olla palju, kuid need on siiski teatud ulatuses vältimatud, sest tegijal võib juhtuda, isegi kui ta on arst.

Nii ongi mõistlik, kui raviasutused kindlustavad end võimalike vigade vastu ja patsiendid saavad fondist vajadusel hüvitise kätte. Et hüvitamisele kuuluvad vaid välditavad tüsistused, siis ei saa keegi fondi kasutada raha teenimise allikana. Süsteemi töölehakkamisel on ka näha, kuivõrd objektiivsed oma otsustes ollakse ja nii suudetakse hajutada ühiskonnas levinud hirme meedikute ringkaitsest.

Kui vigade puhul makstaks hüvitist, siis poleks kaotajaid, sest kohtuskäimisest pääseksid nii patsiendid kui ka arstid, lahendus saabuks kiiremini ja mis kõige tähtsam – vigadest saab õppida ja vajalikke järeldusi teha, et nende kordumist tulevikus vältida.

Jaga artiklit

3 kommentaari

W
werner  /   11:44, 17. veebr 2017
Ega hüvitis kaotatud tervist tagasi ei too.
M
miki  /   19:31, 16. veebr 2017
Paraku ei kuku hüvitisteks minev raha lihtsalt taevast alla. Karta on, et see tuleb ravirahadest ja siis on küll nii võitjaid, aga kindlasti ka kaotajaid (nt. kelle ravi veelgi edasi lükkub)...

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis