Hirondellea gigas on üks neist Mariaani süvikus elutsevatest kirpvähiliikidest, kelle kehast leiti suur hulk ohtlikke mürkaineid (Alam Jamieson/ Newcastle´i ülikool/Reuters)

Isegi ookeanisügavused pole reostuse eest kaitstud. Maailmamere kõige sügavamates kohtades leidub leidub ohtlikke mürkaineid, vahendas ScienceAlert.

Suurbritannia Newcastle´i ülikooli teadlased uurisid maailmamere kahes kõige sügavamas kohas ehk ligemale kümne kilomeetri sügavusel elutsevaid kirpvähikesi.

Selgus, et nii Vaikse ookeani Mariaani süvikus kui Uus-Meremaa ligidal asuvas Kermadeci süvikus elutsevate pisiloomade kehas on tohutus koguses polüklooritud bifenüüle ehk PCBsid, mille kasutamine tööstuses on juba mitu kümnendit keelatud. Need on tulekindlad ega lahustu vees. PCBd kahjustavad sisenõrenäärmeid ja tekitavad inimestel ja teistel loomadel kasvajaid.

Sügaviku kirpvähkide kehas sisalduv mürgikogus on kohati suurem kui Hiina saastunud tööstuspiirkondade jõgedes elutsevatel loomakestel.

Mürgised kemikaalid pole ainus jälg, mida inimene meresügavustesse jätab. Möödunud aastal avastasid Mariaani süviku madalamaid osi uurinud USA ookeani- ja atmosfääriameti teadlased, et isegi 4-5 kilomeetri sügavuses võib leida kilekotte ja õllepurke.

Jaga artiklit

4 kommentaari

M
Memm  /   18:46, 16. veebr 2017
Mida sisaldavad siis kalad ,kes elavad saastele lähemal???
V
vastutajad  /   13:39, 16. veebr 2017
Vastutajad.
Teadlased - ei näinud ette utiliseerimist.
Igasugused keskonnaga seotud asutused ja ministeeriumid - load ju saadi tootmiseks.
Tootja - mõtles ainult kasumile.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis