13
fotot

Eile õhtul teatati häirekeskusele, et Lääne-Nigula vallas olid merejääl hätta sattunud kaks inimest. Helistaja sõnul oli nende sõiduk vajunud läbi jää ning nad ise olid eksinud ega osanud täpselt öelda, mis nende asukoht parajasti oli.

(Politsei- ja piirivalveamet)

Päästjad suundusid Saunja lahe äärde hädalisi otsima. Mehed jääl tegid pilliroost lõkke, et aidata end paremini leida. Päästjad märkasidki merel valgusallikat ning lõkke suunas hakkas liikuma pääste pinnaltpääste lüli.

undefined (Eduard Laur )

Paari tunniga jõutigi meesteni. Kannatanutega oli kõik korras ja nad aidati tagasi kaldale. Sündmuskohal viibinud Haapsalu korrapidamisgrupi operatiivkorrapidaja Risto Roometi sõnul tegid noored mehed Võnnusaare läheduses jääl, umbes kahe kilomeetri kaugusel kaldast, lõbusõitu.

undefined (Eduard Laur )

"See piirkond on kohaliku rahva seas teada-tuntud koht, kus jääl rallimas käiakse. Samas on see koht jääolude mõistes üsna ohtlik, sest seal on palju pilliroogu ning madalikke, mistõttu jää ei pruugi olla ühtlaselt paks," selgitas Roomet.

undefined (Eduard Laur )

Operatiivkorrapidaja paneb veel kõigile südamele, et ohutuks jääl liikumiseks, nii jalgsi kui sõidukiga, peab tundma asukohta ja selle eripärasid ning asjatuid riske tuleb vältida.

"Eilse sündmuse tegi keerukaks ka õhtune ja pime aeg. Õnneks oli meestel nii palju nutti, et käepärastest vahenditest lõke teha  endast märku anda," rääkis Roomet.

Pea meeles:

  • Jääle on ohutu minna aga alles pärast paarinädalast külma, kui jää paksus on vähemalt 10 cm.
  • Meeles tuleb pidada seda, et jää on õhem sildade juures, kõrkjate ümbruses ning allika- ja suubumiskohtades.
  • Samuti on jää tavaliselt nõrgem voolava veega veekogudes. Ka pragude ja lõhedega jää on ohtlik, sest ilmastikutingimuste muutumisel võivad praod ja lõhed ületamatuteks muutuda.
  • Jääst läbi vajumisel saab saatuslikuks eelkõige külm vesi, mis mõne minutiga tegevusvõime halvab, mitte ujumisoskuse puudumine. +4 kraadises vees (jääalune vesi Eesti oludes) kaotab täiskasvanud inimene teadvuse kuni 10 minuti jooksul, lapsed ja eakad veelgi varem.

Jaga artiklit

15 kommentaari

N
nuu  /   10:08, 16. veebr 2017
auto vajas ju pesemist
O
Oh te totud  /   19:33, 15. veebr 2017
Kas tõesti pole veel aru saadud, et auto jaoks on maantee aga jää peal sõitmiseks on uisud. Anna mõistust.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis