Repliik

Eerik-Niiles Kross Vabadussambast | Lisaks sambale ka teisi monumente (10)

Õhtuleht.ee, 14. veebruar 2017, 17:08
Foto: ALAR TRUU
Õhtuleht: Kas paljude hinnangul kunstiliselt ja ehitustehniliselt ebaõnnestunud pidevat remonti vajava Vabadussamba asemele peaks püstitama ka kunstiekspertide heakskiidu saanud tõelise vabaduse monumendi?

Eerik-Niiles Kross, Reformierakond, riigikogu liige: Kui rääkida erakondadest, kes sooviks Vabadussõja võidusamba mahavõtmist, siis pähe tuleb ehk Ühtne Venemaa, kuigi vaevalt nemadki seda küsimust on arutanud.

Vabaduse väljakule Vabadussamba püstitamine võttis meil vastavast esimesest ettepanekust 1922. aastal 87 aastat. Mõnikord tundub, et samba püstitamisidee elushoidjate mitu põlvkonda vääriks oma mälestussammast. Võib olla kindel, et maha seda sammast niikaua ei võeta kui Eesti riik püsib ja see tähendab ju, et ei võeta kunagi.

Kas sammas vajab põhjalikumat uuenduskuuri ja kui, siis millist, seda peavad otsustama asjatundjad. Võimalik, et mingi senisest põhjalikum vigade parandus on tarvilik, aga insenertehnilised puudused ei vähenda minu silmis mingil moel selle mälestusmärgi tähtsust, sümboolsust ja vajalikkust.

Sellist "tõelist vabaduse monumenti", mis kõigile kraaklejaile meeldiks ja millele ei leiduks ühtegi tugitoolikriitikut ei rajata kunagi. Küll loodan, et hakkame aegamööda alaväärsuskompleksidest ja tölplusest üle saama ja nii Tallinna kui ka mujale Eestisse tuleb veel mitmeid avalikus ruumis tarvilikke mälestusmärke. Mälestusmärgid avalikus ruumis mõtestavad meie keskkonda ja kannavad ajas edasi muidu käega raskesti katsutavaid ja rahas üldsegi mitte mõõdetavaid väärtusi. Nii loodan varsti näha kauaoodatud vastupanu mälestusmärki välisministeeriumi ees, kommunismiohvrite mälestusmärki Toompeal ja mitmeid Eesti suurkujude monumente, mille rajamise ettepanekud vedelevad poliitikute ja linnabürokraatide lauasahtlites.

On ju üsna tragikoomiline, et ainus president, kellele Tallinnas on pandud mingigi mälestusmärk, on Boris Jeltsin, samal ajal kui meie vaidleme, kas Konstantin Päts, Ants Piip, Jüri Uluots, Otto Tief või Jüri Vilms on ikka vääriksid.

10 KOMMENTAARI

k
Krossil on õigus 15. veebruar 2017, 13:36
ja Krossi isik ja eelnenud teod ei puutu antud juhul asjasse.
s
Samba, Au 15. veebruar 2017, 12:35
Kui ikka kiiruga kokkuklopsitud ausambad eesti rahva heaolu ja püsimajäämist kindlustavad, siis on neid juba olemas ja ka juurde tulemas. Meenutagem siinkohal juba kõrgimal tasemel otsustatud RB.
Loe kõiki (10)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee