ARMASTUSAVALDUS: Frank-Walter Steinmeier avaldas valimispäeva hommikul oma kontol Facebookis foto, millel ta vaatab teda käest hoidvale abikaasale Elke Büdenbenderile sügavalt silma.Foto: facebook.com/FrankWalterSteinmeier
Aadu Hiietamm 14. veebruar 2017 04:00
Saksamaa valimiskogu valis pühapäeval riigi 12. liidupresidendiks sotsiaaldemokraat Frank-Walter Steinmeieri, kes asub ametisse 19. märtsil. Laiem avalikkus tunneb teda kauaaegse välis­ministrina. Vähem teatakse, et 2010. aasta augustis annetas Steinmeier ägeda neerupuudulikkuse käes kannatavale abikaasale neeru. 

Valimispäeva hommikul postitas Frank-Walter Steinmeier oma ametlikule Facebooki kontole pildi, kus ta vaatab auto tagaistmel abikaasale sügavalt silma. Pildi juures on tekst: "Kallis Elke, ma tahan sind südamest tänada, et sa selle kaasa teed. See ei ole iseenesestmõistetav. Ma ei saaks seda ilma sinuta teha ja ma ei oleks seda ilma sinuta teinud." Teisisõnu: Steinmeier kinnitab, et ilma abikaasa toetuseta ei oleks ta nõustunud liidupresidendiks hakkama. 

Ligi 30 aastat armastust 

Steinmeieri (61) ja Elke Büdenbenderi (55) suur armastus on kestnud juba ligi 30 aastat. Nad tutvusid 1988. aastal Giesseni ülikoolis. Frank-Walter töötas siis abijõuna juura õppetoolis ja temast kuus aastat noorem Elke oli üliõpilane. Tähemärgilt on mõlemad kaljukitsed. Abielusadamasse jõuti 1995. aastal. Naine otsustas abiellumisel jätta alles senise perekonnanime – Büdenbender. Tõsi, ta kaalus 10. pulma-aastapäeval mehe perekonnanime võtmist, kuid mehest sai ootamatult välisminister ja ta loobus sellest mõttest. "Teised oleks mõelnud, et soovin end võõraste loorberitega ehtida," põhjendas Elke nimevahetusest loobumist. Steinmeierite perekonnas kasvab 20aastane tütar Merit, kes õpib Leipzigi ülikoolis arabistikat.

Alates 1999. aastast töötab Elke Berliinis halduskohtunikuna. Ta on spetsialiseerunud sotsiaalõigusele. Seoses abikaasa valimisega liidupresidendiks kaalub Elke tõsiselt kohtunikuametist loobumist ja keskendumist vaid esileedi ülesannetele.

Steinmeier seevastu on kogu abielus oleku aja olnud poliitikas. Ta töötas pikka aega üleeelmise liidukantsleri Gerhard Schröderi kantseleiülemana. Aastatel 2005–2009 ja 2013–2017 oli välisminister.

Nende kahe perioodi vahel kandideeris ta ebaõnnestunult liidukantsleriks ning juhtis sotsiaaldemokraatide fraktsiooni Bundestagis (Liidupäevas). Just selles ametis kutsus ta 23. augustil 2010 Berliinis ajakirjanikud erakorralisele pressikonverentsile. Selle teemat ei nimetatud. "Kas Steinmeier astub fraktsioonijuhi kohalt tagasi?" uurisid ajakirjanikud sotsiaaldemokraatide leerist veel enne pressikonverentsi algust. "Ei, seda mitte, kuid sellegipoolest on Steinmeieril edastada tähtis sõnum," öeldi sotsiaaldemokraatide fraktsioonist vastuseks.

Pressikonverentsile läinud ajakirjanikud kuulsid, et kaalul on Steinmeieri abikaasa elu. "Minu naise neerud on väga haiged. Nii haiged, et teda suudab aidata ainult uue neeru siirdamine," teatas Saksamaa tollane opositsiooniliider.

"Mina hakkangi elundidoonoriks," kuulutas Steinmeier. Ta lisas, et arstide kinnitusel ühe neeru loovutamine tema tervist halvemaks ei tee ning aktiivsest poliitikast tuleb kõrvale jääda vaid mõneks nädalaks. 

Ajaleht Bild kirjutas toona, et Elke kannatas juba aastaid neerupuudulikkuse käes. 2010. aasta algul halvenes tema tervis märgatavalt. Arstide diagnoos oli šokeeriv – vajalik on neerusiirdamine.

Tavaliselt ootab raske neeruhaige Saksamaal doonorineeru umbes kuus aastat. Kogu selle aja jooksul peab patsient käima mitu korda nädalas dialüüsis. Nähes naise kannatusi otsustas Steinmeier appi minna. Ta andis arstidele analüüsid ja selgus, et Steinmeier sobib doonoriks.

Pressikonverentsile järgnenud päeval eemaldasidki arstid Steinmeierilt ühe neeru, mis samal päeval Elkele siirati. Meedikute sõnul funktsioneerib siiratud neer tavaliselt 15 aastat.

Saksamaa tollane tervishoiuminister Philipp Rösler kiitis Steinmeieri otsust loovutada oma haigele abikaasale neer.

Rösleri sõnul tõi Steinmeier elundidoonorluse teema senisest tugevamini ühiskonda. Tervishoiuminister lisas, et inimlikult liigutab Steinmeieri samm teda väga. 

Putin ootab Steinmeierit külla 

Ühena esimestest õnnitles Frank-Walter Steinmeierit Saksamaa liidupresidendiks valimise järel Venemaa president Vladimir Putin .

Steinmeier asub liidupresidendina tööle 19. märtsil. Tavaliselt on Saksamaa uus liidupresident teinud esimese välisvisiidi Prantsusmaale. Tõsi, praegune president Joachim Gauck käis esimesena Poolas. Steinmeieri sõnul ei ole tema veel otsustanud, kuhu esimene visiit toimub.

Mis puutub Joachim Gaucki suhetesse Vladmiri Putiniga, siis need ei laabunud. 2012. aastal pidi Gauck koos Putiniga avama Moskvas Saksamaa aasta, kuid Saksamaa riigipea loobus viimasel hetkel Moskvasse sõitmast. Ajakirja Der Spiegel andmetel ei olegi Gauck oma ametiperioodil Putiniga isiklikult kohtunud.

Steinmeierit tunneb Putin seevastu juba väga kaua. Nad puutusid kokku juba siis, kui Steinmeier töötas aastatel 1998–2005 liidukantsleriks olnud Gerhard Schröderi kantseleiülemana.

Eestis käis Steinmeier viimati välisministrina mullu 27. mail.