Eesti uudised

Riigi krediitkaarte enam agaralt ei kasutata: Kersti Kaljulaidi ajastul on kulud napid (79)

Karoliina Vasli, 13. veebruar 2017 13:05
PRIISKAMA EI KIPU: Kersti Kaljulaid ja tema meeskond on osanud hoiduda sellest, et maksumaksja kandadele astuda – näiteks kantselei krediitkaartegi kasutatakse harva. Pildil on Kaljulaid koos nõunik Taavi Linnamäega. Foto: Alar Truu
Kui Toomas Hendrik Ilvese võimuloleku ajal kulutati presidendi kantselei krediitkaartidega sadu tuhandeid eurosid, siis Kersti Kaljulaidi puhul on kulud napid. Kantseleist öeldakse, et kaardid on läinud käiku eri töökohtumiste ja õhtusöökide käigus.

Kaljulaid astus ametisse mullu 10. oktoobril. Krediitkaartide väljavõtetest selgub, et mainitud kuupäevast kuni jaanuari lõpuni on kulutatud 1430,31 eurot.

Samal teemal

Näiteks 21. oktoobril tasuti Riias Radissoni hotellis kaartidega üle 85 euro. Toona viibis Kajulaid Riias seose töövisiidiga, mille raames kohtus ka Läti presidendi Raimonds Vējonisega. 2. novembril oli Kaljulaid visiidil Poola pealinnas Varssavis ning kaartidega maksti arved restoranis AleGloria (kokku 609,80 eurot). 10. novembril oli Kaljulaid visiidil Berliinis. Muu hulgas väisas ta saatjaskond restorani Roter Jäger, kus kahe kaardiga maksti arveid üle 460 euro.

Tolle kuu lõpus sõitis Kaljulaid Helsingisse, kus sealses Hiltoni hotellis tasuti kaardiga enam kui 70 euro suurune arve, 7. detsembril aga kulus ühes Pariisi restoranis pea 200 eurot. Pärast seda kuupäeva enam ühtegi makset kaartidega tehtud pole (jaanuari lõpu seisuga).

Tõsi, väljavõttel nähtub justkui oleks 8. detsembril ühe kaardiga USA poes Ross Stores kulutatud kokku üle 2800 euro. Tegu oli e-pettusega ehk kaardi andmed jõudsid suli kätte, kes olukorda osavalt ära kasutas. Hiljem tehingud tühistati ehk kantselei rahast ilma ei jäänud.

Nõupidamised hotellis

Õhtuleht uuris kantseleist, mille eest siis täpsemalt maksti. Presidendi nõunik Taavi Linnamäe kostis, et kõikide nende kulukirjete sisuks on erinevad töökohtumised või riigipea antud töölõunad ja õhtusöögid visiitide käigus. "Visiitide päevakavad on reeglina väga tihedad ning sageli toimuvad nõupidamised, intervjuud ja kohtumised ka hotellis."

Hiljuti kajastas ETV "Pealtnägija", et Toomas Hendrik Ilvese võimuperioodil olid krediitkaardiarved üüratud. Kui 2011. oli kaartide aastakäive 33 000 euro ringis, siis 2012–2014 juba 60 000 eurot aastas. Kulu kasvas hüppeliselt 2015. aastal, küündides ligi 75 000 euroni. Mullu kümne esimese kuuga ehk Ilvese valitsemisaja lõpuni kulus 94 000 eurot. Hotelli- ja restoraniarvete kõrval leidusid näiteks osturetked Versace ja Calvin Kleini poodidesse ning isegi ühe rokkbändi kontserdi piletid.

Samal teemal

14.01.2017
Riigi krediitkaartidega priiskamisel on kriips peal? Kersti Kaljulaidi ajastul on kaardikulud napid
02.01.2017
Kuidas lepitada rahvast Ärma ja krediitkaartidega
02.01.2017
Riigi krediitkaartidega kulutati Ilvese presidendiajal sadu tuhandeid eurosid
01.01.2017
Mõistlikud ostud või laristamine? Presidendi kantselei krediitkaartidega kulutati Ilvese ajal sadu tuhandeid eurosid