Maailm

Venemaa võib saata Snowdeni USAsse tagasi Trumpile kingituseks (25)

Toimetas Gerly Mägi, 11. veebruar 2017, 12:31
Foto: AFP / Scanpix
NBC telekanal teatas reedel, et Venemaa kaalub maailmakuulsa "vilepuhuja" Edward Snowdeni väljaandmist USAle, mis oleks kui kingitus Donald Trumpile. Snowden on viimased kolm aastat Venemaal redutanud, sest lekitas infot NSA ja CIA ülisalajase jälgimisprogrammi PRISM kohta.

Üks anonüümne ametnik väitis NBC-le, et info on pärit väga salajastest luureandmetest, vahendab Business Insider. Väidetavalt kaalub Putini administratsioon Snowdeni väljaandmist selleks, et pugeda Trumpile ning luua riikide vahel paremaid suhteid.

Trump on Snowdenit nimetanud reeturiks ja spiooniks ning avalikult avaldanud arvamust, et mees võis jagada USA luureandmeid paljudele riikidele. Snowden ise eitab süüdistusi ning kirjutas reedel Twitteris: "Lõpuks: ümberlükkamatud väited, et ma pole kunagi Venemaa luurega koostööd teinud."

Sama kinnitas ta Yahoo News'i reporterile antud intervjuus. "Ma olen sõltumatu ... Ma olen alati töötanud Ameerika Ühendriikide heaks ... Ma ei kuulu Venemaale," väitis Snowden.

Snowden põgenes esmalt 2013. aasta kevadel Hongkongi, seejärel suundus sealt Venemaale, kus ta sai esialgu varjupaiga aastaks. Seejärel pikendati tema elamisluba mitmel korral ning viimase kokkuleppe järgi on tal õigus Venemaal viibida 2020. aastani.

Kogu skandaali keskel on tekkinud kaks leeri: ühed, kes peavad teda reeturiks, ning teised, kes arvavad, et valitsusasutuse ebaseadusliku jälitustegevuse paljastajana on ta kangelane ja väärib austust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee