Spodoptera frugiperda vastne hävitamas maisisaaki. (Grant Heilman Photography / Alamy)

Lääne-Aafrikas levib tohutu kiiruga Ladina-Ameerikast pärit taimekahjur, kes ähvardab röövida kõhutäie miljonitelt inimestelt.

Öölaste sugukonda kuuluva liblika Spodoptera frugiperda vastsed toituvad enam kui 80 taimeliigist, hävitades ka inimeste toidulauale kuuluvat maisi, riisi, suhkruroogu, sorgot ja teravilja.

Varem Lõuna- ja Põhja-Ameerikas kohatud liblikvastseid leiti Aafrikast esimest korda eelmisel aastal. Teadlased usuvad, et liblikate munad või röövikud on Aafrikasse jõudnud imporditud toiduainetega. Täiskasvanud liblikatena suudab see kahjuriliik lennata maha pikki distantse ja kiiresti leviala laiendada.

Aafrikas sõltub toidulaud paljudes piirkondades maisist, mille saaki röövikud iseäranis innukalt rikuvad. “Selle nimel tuleb viivitamatult tegutseda, et saak ja kohalike talunike elatis laastaval määral kaotsi ei läheks,” lausus põllumajanduse ja bioteaduste rahvusvahelise keskuse uurija dr Matthew Cock BBC Newsile.

Uurimiskeskuse teadlased hoiatavad, et kahjurliblikad võivad peagi jõuda ka Aasiasse ja Vahemere piirkonda. Kahjuri täielik kontrolli alla saamine võib aga nende hinnangul aega võtta aastaid.

Sambia on appi võtnud sõjaväelennukid, et põlde putukamürkidega pritsida. ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon peab tuleval nädalal erakorralisi arutelusid, kuidas hädaolukorraga toime tulla.

Jaga artiklit

20 kommentaari

A
Ameerikast pole kunagi midagi head tulnud  /   08:40, 11. veebr 2017
ameerika on rämps
J
ja  /   23:40, 10. veebr 2017
siin on aafrika seakatk.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis