Eesti uudised

Kuus inimest pole ikka veel riigile auraha tagastanud (61)

Kristjan Väli, 10. veebruar 2017 17:00
Villu Reiljan.Foto: ARNO SAAR
Hoolimata korduvatest meeldetuletustest vilistab enamik teenetemärgist ilma jäänuid seadusele ega tagasta ordenit presidendi kantseleile.

"Seaduse kohaselt peab isik, kellelt riigipea on teenetemärgi ära võtnud, teenetemärgi tagastama,“ sõnab presidendi kantselei kommunikatsiooninõunik Kaidi Aher. Viimase 23 aasta jooksul on välja antud ligi 7000 teenetemärki, millest hiljem on ära võetud kümmekond. Reaalselt on kantseleile tagastatud vaid kolm.

Teenetemärki pole tagastanud riigireetur Herman Simm ja harrastusteatri näitejuht Jaan Aitaja, kes jäi kohtus süüdi sugulise kire rahuldamises lapseealistega. Ordenit pole tagastanud ka Risto Teinonen, kellelt president võttis 2009. aastal teenetemärgi, sest mees oli avaldanud endast foto, millel kannab ordenit koos haakristi kujutava käesidemega.

Teenetemärgid on tagastanud eksprefekt Aivar Otsalt, kellele kohus mõistis 2009. aastal erinevate kuritegude eest kolm aastat tingimisi. Ordeni tagastas endine teabeameti töötaja Sergei Bõstrov, kes mõisteti süüdi omastamises ja riigisaladuse avalikustamises.

Endine riigikogu liige Ester Tuiksoo tagastas auraha, sest ta mõisteti süüdi pistise võtmises maadevahetuse kriminaalasjas. Samas kriminaalasjas süüdi jäänud kunagisel keskkonnaministril Villu Reiljanil on kaks teenetemärki, mida ta pole tagastanud. Samas kriminaalasjas süüdi mõistetud ettevõtja Toomas Annus ja maa-ameti eksjuht Kalev Kangur pole samuti ordenit tagastanud.