KOHTUISTUNGIL: Vendi Hiienurmi võib ees oodata eluaegne vanglakaristusFoto: Teet Malsroos
Liis Vaksmann 10. veebruar 2017 18:47
Täna jätkus Pärnu maakohtus istung vendade Filip-Artur ja Benjamin Hiienurme üle, keda süüdistatakse taksojuhi tapmises 95 hoobiga. Prokurör leiab, et Lembitu piinaval viisil tapnud vennad vääriksid eluaegsed vangistust.

Prokurör Gardi Anderson esitas kohtule süüdistusakti täienduse, mille järgi lõid Filip-Artur (21) ja Benjamin Hiienurm (19) mullu jaanuaris taksojuht Lembitut 95 korda noa ja kruvikeerajaga.

Süüdistuskõnes tõdeb prokurör, et 9. jaanuari avakõnes esitatud küsimused, miks taksojuht nii piinaval viisil tapeti ja kas inimelu on väärtusetum kui auto, on saanud pärast tõendite kogumist vastused. "Mõlemale küsimusele on üks vastus: lihtsalt tekkis idee ja see viidi ellu, ja ongi kõik. Nii lihtne see ongi."

Anderson ütleb, et vennad tulid Inglismaalt Eestisse, et relvi osta. Filip-Artur saatis relvamüüjale meili ja uuris suurema koguse relvade ostmise kohta.

Politsei pidas vendade Ford Focuse kinni mullu 14. jaanuaril kell 00.25 Pärnu–Ikla maantee 159. kilomeetril Tahkuranna vallas, sest autole oli pandud teise sõiduki numbrimärk.

Korravalvurid leidsid Fordist drooni, kaks komplekti registrimärke, pabereid, esiklaasi juures sinised vilkurid, marihuaanapurustaja koos aine jääkidega, relvamakette, maskmütsid ja GPSi.

Anderson juhib tähelepanu, et toona ütles Filip-Artur, et oli teel fotosessioonile. Benjamin keeldus ütluste andmisest ja võeti 15 päevaks vahi alla, sest talverehvideta Ford kuulus talle.

Filip-Artur sai politseilt väikese koguse narkoaine omamise eest trahvi. Ta läks Villa Tennisesse, et oodata, millal vend vabaneb. 29. jaanuaril kell 11.20 vabanes Benjamin vahi alt. Nad lahkusid sealt õhtul osaliselt arvet maksmata ja otsustasid varastada takso.

"Nad jagasid ära löögivahendid, millega taksojuhti rünnata," ütleb Anderson, et mõlemad vennad on tapmisega seotud. Prokurör leiab, et neile tuleks mõista eluaegne vanglakaristus ja konfiskeerida hagi tagamiseks nende raha.

Andersoni sõnul rääkisid vennad 9. jaanuaril kohtus omavahel kokku lepitut. "Benjamin otsustas kooskõlastada vennaga tõe. Seda küll väikeste eranditega," möönis Anderson.

"Nad ei jätnud endast maha ühtegi selget tõendit, mis kinnitaks, et üks tegi üht ja teine teist. Sellepärast oli sündmuste käik puhtalt nende enda fantaasia ja kokkuleppe küsimus. Pole midagi, mida need vennad poleks koos teinud. Täielik teineteise mõistmine miks ja mida teha. Omavahel otsustatakse, tehakse. Ka ütluste mitte andmine kuni kohtuni. Jah, see on nende õigus. Kirjeldada enda huvides niivõrd sobivalt. Nuga me ju ei leidnud."

Liiga karm karistus

Filip-Arturi kaitsja Vladimir Sadekov leiab, et prokurör on juhtumiga emotsionaalselt seotud, seega pole ta enam adekvaatne objektiivselt hindama.

"Prokurör kaotab objektiivsuse, kui räägib, mis on eluliselt usutav, mis mitte. Põhjendused, mis ta tõi, ei mängi mingit rolli. Need ei anna alust väita, et taparelvana kasutati kurvikeerajat ja nuga," ütleb Sadekov. Kaitsja leiab, et eluaegne vangistus on liiga karm karistus.

"Kui lähtuda asjaoludest ja senisest kohtupraktikast, siis pole karistus põhjendatud," arvab ta. Sadekov loetleb kohtulahendeid, miks pole eluaegne vanglakaristus vajalik. "Mitte rohkem kui 12 või 14 aastat," võiks kaitsja arvates olla karistuse pikkus, sest vendadel oli raske lapsepõlv.

"Filip-Artur tahtis vennaga kodumaad külastada ja ilmselt olid neil selle suhtes suured ootused, kuid sooja vastuvõtu asemel kahtlustused," lausub Sadekov. "Ta pidas politsei käitumist ebaõiglaseks, sest teadis, et ta pole narkootiliste ainetega seotud. Kui politsei oleks käitunud delikaatselt, siis oleks selge, et seda poleks juhtunud."

Benjamin Hiienurme kaitsja Rünno Roosmaa leiab, et kuna Filip-Artur võttis esimesel kohtuistungil süü omaks ja kahetses seda puhtsüdamlikult, ei tuleks Benjamini sama paragrahvi alusel süüdistada, sest puuduvad tõendid, et Benjamin oleks taksojuhi surma põhjustamises kaasosaline.

"Arvestades tõendeid ja tema noorust, seda, et ta on kohtulikult karistamata, panust kuriteos ja puhtsüdamlikku kahetsust, palun muuta süüdistuse röövimiseks, mille on toime pannud grupp või kuritegelik ühendus."

Istungi lõpus palusid noormehed oma tegude eest vabandust ja avaldasid kahetsust. "Ma sügavalt kahetsen ja palun vabandust selle leina eest, mida olen teile põhjustanud," lausus Benjamin taksojuhi lähedastele. Kohus kuulutab otsuse välja 13. märtsil.