Maailm

Politsei: mõrvar viskas vigastatud neiu sillalt vette (8)

Aadu Hiietamm, 10. veebruar 2017 04:00
Politsei: mõrvar viskas vigastatud neiu sillalt vette.Foto: Facebook
20aastase Birna Brjansdottiri vägivaldne surm šokeeris rahumeelse Islandi elanikke. Neiu jäi 14. jaanuari varahommikul kadunuks pealinnas Reykjavikis. Kaheksa päeva hiljem leiti tema alasti laip pealinnast 65 kilomeetri kaugusel rannalt. Lahkamisel selgus, et mõrvar oli vigastatud neiu veel elusana vette visanud, vahendab Islandi meedia.

Birna Brjansdottiri surnukeha leiti Reykjanesi poolsaare lõunarannikult Selvogsviti tuletorni lähedalt. Uurijad usuvad, et kurjategija viskas ta surnukeha leidmiskohast kuus kilomeetrit lääne pool, täpsemalt Vogsosi lähistel sillalt vette.

Lahkamisel selgus, et Birna kopsudes oli vesi. See tähendab, et neiu oli jääkülma vette viskamise ajal veel elus. Kas ta oli ka teadvusel, seda ei osanud eksperdid öelda. Neiu kaelal olid vigastused, mis lubavad järeldada, et kurjategija oli teda kägistanud. Võimalik, et ta pidas ohvrit vette visates surnuks.

TRAGÖÖDIA: Islandi pealinnas 14. jaanuaril kadunuks jäänud 20aastane Birna Brjansdottir leiti kaheksa päeva hiljem surnuna Reykjanesi poolsaare kiviselt rannalt Selvogsviti majaka lähedalt. Lahkamisel selgus, et mõrvar oli teda vigastanud ja veel elusana vette visanud. Foto: Guy Edwardes/Getty

Neiu lahkus varahommikul baarist

Müüjana töötanud Birna jäi Reykjavikis kadunuks 14. jaanuari varahommikul pärast pidutsemist baaris Hurra. Valvekaamera fikseeris kella viie paiku tema lahkumis.

Teisipäeva, 17. jaanuari öösel leidsid otsingutes osalenud vabatahtlikud Hafnarfjörduri sadama lähedalt saapad (Doc Martens), mis olid Birna omad.

Valvekaamera jäädvustas umbes samal ajal, kui ta Laugaveguri tänaval kadunuks jäi, punase sõiduauto Kia Rio. Uurimisel selgus, et selle üürisid Hafnarfjörduri sadamas seisnud Gröönimaa kalatraaleri Polar Nanoq meeskonnaliikmed.

Valvekaamera jäädvustas neiu kadumise hommikul sama auto sadamas traaleri juures, kuhu see oli pargitud. Salvestiselt oli ka näha, kuidas kaks meest sõidukist väljusid. Neist üks läks traalerile, teine istus tagasi autosse ja sõitis sellega minema. Kas sõidukis oli veel keegi, ei selgunud.

Polar Nanoq lahkus Hafnarfjörduri sadamast 14. jaanuari pärastlõunal. Kuna selle meeskond võis kogutud asitõendite järgi olla segatud Birna kadumisse, siis lendas Islandi eliitpolitsei Viking Squad üksus helikopteril laeva meeskonda küsitlema.

Traaler käsutati Islandile tagasi

Läbiotsimisel leiti sealt Birna isikutõend ja 20 kilogrammi kanepit ning kaptenil kästi pöörduda tagasi Islandile. Kuigi meeskonnaliikmed eitasid oma seost Birna kadumisega, võeti kaks neist (25- ja 30aastane mees) 18. jaanuaril vahi alla. Mõni päev hiljem selgus, et Kia Riost leitud verejäljed olid kadunuks jäänud neiu omad.

Nüüdseks on üks vahistatutest vabastatud ja tal lubati sõita Gröönimaale. Eeluurimisvanglas ootab aga mõrvakahtlustusega oma saatust Thomas Moller Olsen. Uurijate versiooni järgi tegutses ta üksi.

Vahi alla jäetud meest on varem Gröönimaal vägistamises süüdistatud, kuid puudulike asitõendite tõttu ei jõudnud asi kohtusse.

Kuna Island on vaieldamatult üks turvalisemaid riike maailmas, siis äratas Birna juhtum nii seal kui ka mujal maailmas väga suurt tähelepanu.

29. jaanuaril osales 10 000 inimest Reykjavikis tapetud neiu mälestuseks korraldatud marsil. Matusetalitus oli 3. veebruaril. Birna maeti valges puusärgis.