Maailm

Suurbritannia astus sammukese Euroopa Liidust lahkumise teel (14)

Tiina Tamman, London, 10. veebruar 2017 04:00
Suurbritannia astus sammukese Euroopa Liidust lahkumise teel.Foto: Reuters / Scanpix
Briti parlamendi alamkoda kiitis kolmapäeva õhtul ülekaalukalt (494 poolt, 122 vastu) heaks seaduseelnõu, mis lubab riigil jõustada Lissaboni leppe 50. paragrahvi selleks, et Euroopa Liidust lahkuda.

Vaatlejad on näinud selles otsuses peaminister Theresa May suurt võitu, sest esialgu kavandatud parandusettepanekud jäeti kõrvale, nii et valitsuse tekst jäi parlamendis muutmata.

Samal teemal

May tegi küll enne hääletamist olulise möönduse, mille järgi saab parlament veel hääletada Brüsseliga saavutatava kokkuleppe üle, enne kui selle alla kirjutada. Ja kui parlament siis tulemusega ei nõustu, ei tule Brüsseliga mingeid uusi läbirääkimisi, vaid Suurbritannia astub uhkelt liidust välja ja tegutseb edasi Maailmakaubandusorganisatsiooni (WTO) reeglite alusel.

Päev varem oli sama eelnõu üle hääletanud ka Šoti parlament, ettearvatavalt vastupidise tulemusega (90 vastu, 34 poolt). See uudis jäi aga tugevasti teiste uudiste varju, sest Suurbritannia ülemkohus oli jaanuaris otsustanud, et Šoti parlamendil pole üldse vaja 50. paragrahvi teemal hääletada.

Sealne esiminister Nicola Sturgeon kinnitab aga, et piirkond hääletas mullusel referendumil Euroopa Liidust lahkumise vastu ja seega on võimalik uue, järjekorras teise, iseseisvusreferendumi korraldamine, et Suurbritanniast lahti öelda, aga samas jääda Euroopa Liitu. Ja teisipäevane hääletus Edinburghi parlamendis kinnitab Sturgeoni loogikat.

Järgmine etapp on arutelu ja hääletus Suurbritannia parlamendi ülemkojas. Arvata on, et pärast alamkoja veenvat heakskiitu ei tule ülemkojas olulisi takistusi.

Kusagilt on siiski lekkinud teade, et valitsusringkonnad on suisa ähvardanud ülemkoda vastupuiklemisel laialisaatmisega (ülemkoja reform algas juba Tony Blairi ajal ja pole veel kaugeltki lõppenud) – sellist survet aga valitsus eitab.

Analüütikutele tundub, justnagu oleks Suurbritannia astunud sammukese Brexitile lähemale. Reaalselt pole aga pärast juunireferendumit veel mitte midagi juhtunud.

Hea on muidugi see, et varem Euroopa Liidu teemal lõhenenud valitsev konservatiivide partei on nüüd üsna ühtne – selles nähakse May teenet.

Samas on tekkinud tugev lõhe leiboristide seas, kus isegi osa varivalitsuse liikmeid hääletas 50. paragrahvi vastu, ehkki nende liider Jeremy Corbyn soovitas kõigil poolt olla.

Suurbritannia astus sammukese Euroopa Liidust lahkumise teel. Foto: Reuters / Scanpix

Samal teemal

12.04.2017
Brexiti hääletusleht võis olulisel ajahetkel häkkerite rünnaku alla sattuda
20.03.2017
BREXIT, ALGA! Theresa May avalikustas kauaoodatud kuupäeva
03.03.2017
Lordide koda andis Theresa Mayle sümboolse kõrvakiilu
27.02.2017
Briti valitsusjuhid kardavad, et riiki võib saabuda pool Rumeeniat ja sama palju Bulgaariast