Maailm

Hiina ploomid põhjustasid mitme tuhande lapse surma (14)

Aadu Hiietamm, 3. veebruar 2017 04:00
Hiina ploomid põhjustasid mitme tuhan­de lapse surma.Foto: Wikipedia
Põhja-Indias Bihari osariigis on alates 1995. aastast registreeritud tuhandeid müstilisi surmajuhtumeid, kus täiesti terved lapsed on ootamatult kukkunud krampides kokku ja kaotanud teadvuse. Umbes pooled kannatanutest surid. Meditsiiniajakirja The Lancet andmetel jõudsid arstid järeldusele, et laste surma põhjustas litši ehk Hiina ploomi söömine.

Ohvrid pärinesid peamiselt vaestest peredest. Nad sõid puudelt mahakukkunud litšimarju. Need aga sisaldavad toksiini, mis takistavad inimkehas glükoosi produtseerimist.

Kannatanud lastel oli veresuhkru tase niigi madal, sest nad ei olnud piisavalt toitu söönud. Tühja kõhuga litšimarjade söömine tõi kaasa glükoositaseme kiire languse ja koos sellega teadvusekaotuse.

Nüüd hoiatavad Bihari tervishoiuametid lapsevanemaid, et nad kontrolliks, kas nende lapsed on ikka enne litšimarjade söömist ka muud toitu saanud.

Saksa toitumiseksperdi Sven-David Mülleri sõnul tuleb Indias Bihari osariigis juhtunut võtta tõsiselt, kuid paanikaks ei ole põhjust.

Litšimarjad ei ole tegelikult ohtlikud, kuid neid tuleb süüa küpselt ning vältida tuleb viljaliha keskel oleva seemne söömist. Ainus riskirühm on väikelapsed, kes tohivad päevas süüa kolm kuni viis litšimarja.

Täiskasvanud tohivad endale lubada kaks kuni kolm peotäit. Kindlasti aga tuleb lisaks süüa ka tavalist toitu.

Hiina ploomid põhjustasid mitme tuhan­de lapse surma. Foto: Wikipedia

Samal teemal

05.00.2013
Eksootilised vitamiinipommid