Eesti uudised

Rahvusarhiivi uues hoones kõlab Lugulaul (2)

Linnaleht, 2. veebruar 2017, 16:27
Nooras on 26 kohta uurijatele, 32-kohaline õppeklass, aga ka 80 inimest mahutav konverentsisaal. Aldo Luud (Õhtuleht)Foto: Reigo Teervalt (Õhtuleht)
Reedel ja laupäeval avatud uste päevi korraldavas ja esmaspäevast uurijatele avatavas rahvusarhiivi uues hoones Noora (Nooruse 3) saab kuulata Kiwa ja Martin Kikase helikunstiteost Lugulaul.

Noora esimesel korrusel kõlava heliinstallatsiooni autorid ütlevad, et Lugulaul muudab arhiivi jaamaks muistse ja tehnoloogilise suhtluse vahel: „Lugulaul on arhiivihoonesse integreeritud ainulaadne audioseade, mis lähtub arhiivi funktsioonist – väljastpoolt tulev info koondatakse ja struktureeritakse.” Idee autorite sõnul on Lugulaul totaalne. „See viitab identiteedile, lugude edasikandumisele aegruumis, kosmoloogilisele maailmatunnetusele, kestvusele ja arenemisele. Heliinstallatsioon on sümboolselt Lugulaulu kui vastava geograafilise piirkonna asukatele omase mäluvormi edasikestmine.”

Laupäeval kell 12 toimuvad arhiivis konservaatorite töötoad. Kella 12–14 toimub paberi valimine ning kell 12–15 koduarhiivi korrastamise ja säilitamise töötuba. Kaasa tuleks võtta parandamist vajav köide või dokument. Konservaatorite töötubade ajal saab küsida asjatundjatelt nõu dokumentide säilitamise ja korrastamise teemal. Kell 14 räägib ajaloolane Aadu Must perekonnaloo uurimisest ja kell 15 toimub DVD „Eesti kino lävepakul (1926–1937)” esitlus.

Avatud uste päevade ajal saavad kõik huvilised näha Tartu rahulepingu originaali. Mõistagi saab uudistada rahvusarhiivi püsiekspositsiooni „Keerdkäigud”, mis heidab pilgu Eesti murrangulistesse aastatesse 1917–1920. Labürindikujuline teekond kulgeb läbi aegruumi, milles põimuvad otsustaja rollis olnud ja sündmustest mõjutatud inimeste elukäigud, Eesti riigi sünnilugu ning maailmas paralleelselt toimunu.

Avatud uste päeva üritused on kõigile huvilistele tasuta.

Rahvusarhiivi uus peahoone sai nurgakivi aprillis 2015. Uude hoonesse on viidud J. Liivi tänava arhiivihoone, Kuressaare ja Haapsalu osakondade ning Tallinnas Tõnismäel asunud kogud. Hoone projekteerisid Illimar Truverk ja Sander Aas. Arhiivihoone projekt valmis kolme arhitektuuribüroo – Asum Arhitektid OÜ, Architect11 OÜ ja Vaikla Stuudio OÜ – koostöös.

-----------------------------

Noora numbrites

krundi suurus 13 599 m²

korruseid 6

üldpind 10 708 m²

maht 50 000 m³

hoidlapind 5800 m²

hoidlaid kokku 26

hoidlad mahutavad ca 43 000 riiulimeetrit

töökohtade arv 85

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee