Oleg Jerovinkin
Maailm
30. jaanuar 2017 04:00

"Trumpi toimiku" põhiallika saladuslik surm Moskvas (6)

Ametlikel väiteil tabas endist KGB kindralit, Rosnefti sekretariaadi ülemat Oleg Jerovinkinit südamerabandus, kui ta sõitis musta Lexuse tagaistmel Moskva Hiinalinnas. Autojuht kutsus kiirabi, kes ei suutnud enam endise kindrali elu päästa.

61aastase Oleg Jerovinkini surm läinud aasta detsembri lõpul möödus toona peaaegu tähelepanuta, lühiuudise juhtunust avaldas küll internetiportaal Life.ru ja seda kordas inglise keeles Moscow Times.

Kuid mõne aja pärast väideti Venemaa alternatiivajakirjanduses ja sotsiaalmeedias, et kindral Jerovinkin oli üks peamisi informaatoreid, kes aitas Suurbritannia endisel luurajal Christopher Steele’il kirjutada raporteid, mis moodustasid nõndanimetatud "Trumpi räpase toimiku", mille sisu avas rahvale BuzzFeed.

Jerovinkin oli Rosnefti juhi Igor Setšini lähikaaskonnas juba ajal, kui viimane oli Venemaa asepeaminister. Just Setšini ja Rosnefti tegevust on "Trumpi toimikus" ulatuslikult käsitletud ja Steeke väitis, et allikaks on Setšinile lähedalseisev isik, kes vahendab tema suhteid Kremliga.

Lääne ajalehed on viimastel päevadel väitnud ka, et just Jerovinkin hankis Steele’ile tõendid Trumpi vallatlemisest prostituutidega ühes Moskva luksushotellis FSB salakaamerate pilgu all.

Donald Trump on neid süüdistusi algusest peale eitanud. Venemaaga seotud hädaohtusid uuriv Bulgaaria ekspert Christo Grozev on Daily Maili kinnitusel oma blogis märkinud, et tema meelest oli kindral üks, kui mitte peamine Steele’i raportite informaatoreid.

"Ma usun, et president Putinil oli Steele’i raport sel hetkel laual, kui erukindral suri. Kas see on tõsi või mitte, ma ei tea, kuid kahtlemata oli Putinil selge motiiv leida ja karistada inimesi, kes Steele’i aitasid."

Pärast "Trumpi toimiku" lekkimist ajakirjandusse lahkus Christopher Steele oma kodust koos perega ja on siiamaani kättesaamatuks jäänud.

Teadaolevalt tellisid temalt raporteid Trumpi saladuste kohta algselt praeguse presidendi vastased tema enda vabariiklikust parteist, kes hiljem loobusid eksagendi tegevuse rahastamisest.

Steele on väitnud, et huvist asja vastu jätkas ta toimiku koostamist ja keegi talle enam selle eest ei maksnud. Siiski on arvatud, et Hillary Clintoni valimismeeskond võttis toimiku rahastamise üle. Kogutud andmed edastas Steele lõpuks FBI-le ja mitmele USA kõrgele poliitikule.

Senaator John McCain viis toimiku FBI direktori lauale ja nõudis viivitamatut uurimist. Seni pole suudetud tõestada, kas toimikus sisalduvad väited paika peavad või mitte.

Pärast seda, kui Steele’i raportite väidetavalt olulisim allikas kindral Jerovinkin nii salapäraselt suri, muutub faktide kontrollimine palju raskemaks.

Oleg Jerovinkin