Maailm

Põhja-Korea pani oma tuumareaktori tööle ja toodab pommimaterjali (23)

Toimetas Piret Pappel, 28. jaanuar 2017 23:05
Yongbyoni reaktor 16. jaanuarist pärineval satelliidipildilFoto: AIRBUS DEFENSE & SPACE AND 38 NO
Värsked satelliidipildid annavad aimu, et Põhja-Korea on uuesti tööle pannud tuumareaktori, milles toodetakse tuumarelvade tarbeks plutooniumi, vahendas Guardian.

Põhja-Korea tegevust jälgiv USA mõttekoda 38 North kinnitas, et 18. jaanuarist pärit fotodel põhjal võib oletada, et diktatuuririik kavatseb Yongbyoni reaktori peatselt tööle panna. 22. jaanuaril tehtud satelliidipilt näitab reaktori jahutusveehoidla juures sooja veeauru ja selle põhjal tundub, et reaktor ongi jälle käigus.

Kui suurel võimsusel see töötab, pole võimalik öelda. ÜRO on Põhja-Koreal keelanud tuumarelva arendada ja raketikatsetusi teha, kuid riik rikub neid keelde pidevalt.

Samal teemal

Möödunud septembris avaldas USA tuumarelvaekspert Siegfried Hecker analüüsi, mille järgi on Põhja-Koreal 32-54 kilogrammi plutooniumi. Sellest piisab kuue kuni kaheksa pommi ehitamiseks. Ühe pommi jaoks vajaliku materjali suudab Põhja-Korea Heckeri arvates valmis teha aastaga.

Samuti rikastab riik uraani ning seda on olemas paarikümne pommi jagu. Põhja-Korea juht Kim Jong-un ütles oma uusaastakõnes, et riik on valmis mandritevaheliste ballistilise raketi katsetamiseks.

Põhja-Korea plaanid teevad suurt muret USAle. Trumpi valitsuse värske kaitseminister James Mattis peaks järgmisel nädalal külastama Jaapanit ja Lõuna-Koread ning tõenäoliselt räägitakse nende riikidega sellest, kuidas Põhja-Korea võidurelvastumist ohjata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee