Maailm

Teadlased: maailmalõpp tuli lähemale (36)

Aadu Hiietamm, 28. jaanuar 2017 04:00
Foto: Reuters / Scanpix
Tuumafüüsikud nihutasid neljapäeval sümboolset viimsepäevakella 30 sekundit edasi, keskööni jääb vaid kaks ja pool minutit varasema kolme minuti asemel.

Sümboolne viimsepäevakell (Doomsday Clock) näitab piltlikult, kui kaugel on maailm kõikehävitavast tuumasõjast. Kell seati sisse 1947. aastal, kaks aastat pärast seda, kui USA aatomipommid olid hävitanud Jaapani linnad Hiroshima ja Nagasaki. Tookord lahutas kellaosuteid katastroofi märkivast keskööst seitse minutit.

Kõige lähemal võimalikule tuumasõjale oli viimsepäevakell 1953. aastal, kui USA ja tollane NSV Liit katsetasid üheksakuulise vaheajaga vesinikupommi. Kellaosutid sätiti siis 23.58 peale.

Kõige ohutumaks hindasid teadlased olukorda maailmas 1991. aastal, kui USA ja NSV Liit kirjutasid alla strateegilise tuumarelvastuse kärpimise kokkuleppele ja külm sõda kuulutati lõppenuks. Samal aastal Iraagi vägede Kuveidist väljatõrjumiseks peetud Lahesõda näitas samuti, et suurriigid suudavad ÜRO egiidi all jõuda kokkuleppele ja töötada koos. Kellaosutid näitasid siis 23.43.

Viimsepäevakella loomise taga on ajakiri Bulletin of the Atomic Scientists (BAS). Kellaaja määramisel ütles tänavu sõna sekka 18 Nobeli auhinna laureaati.

Tuumafüüsikud põhjendasid viimsepäevakella edasinihutamist natsionalismi tõusuga kogu maailmas ja vastuolulise Donald Trumpi valimisega USA presidendiks. Nad hoiatasid Trumpi ja Venemaa presidenti Vladimir Putinit tuumavõidurelvastumise eest. "Putin ja Trump võivad riigimeestena koos töötada, aga võivad ka käituda kui kangekaelsed lapsed ja ohustada meie tulevikku," leiavad tuumafüüsikud.