ÕL TV | Õhtuleht

ÕHTULEHE VIDEO | 21. SAJANDI METSAVENNAD VI: puhtus on tervise pant ehk natuke hügieenist 

Vidrik Võsoberg, Aldo Luud, 27. jaanuar 2017 19:51
Foto: Aldo Luud
ÕL ei osanud selle peale mõelda, et metsas ellujäämise puhul on oluline küsimus ka hügieen. Kaitseliidu noorteinstruktor, Loodusturism OÜ retkejuht ja ellujäämise spetsialist Martin Erstu leidis ise, et sellest tuleks rääkida – ja seda ka ette näidata.

Erstu märkis varustusest rääkivas loos, et hambapesu on metsas väga hea enesetunde- ja moraalitõstja ning võib lausa masendust peletada. Aga lisaks hammastele võiks ka ülejäänud ihu enam-vähem kasitud olla, leidis metsamees ja kooris oja kaldal nullkraadi juures demonstratsiooniks jala paljaks. Sest ka enda pesemine parandab enesetunnet – mis siis, et sind metsas keegi nuusutama ei tule.

Samal teemal

"Jalgu ma kasutan iga päev ja varbavahed on kohad, kus nahakihid üksteise vastu hõõrduvad. Kui jalad niiskust saavad ja higistavad, siis lähevad need mustaks ja hakkavad mädanema," kirjeldab Erstu. "Kui on saapad nädal aega jalas olnud, siis tõenäoliselt kasvavad jalakarvad ja varbaküüned juba sokist läbi, jalad haisevad ja ise ei saa olla."

Jaheda ilma puhul tuleks enne pesu end esmalt soojaks kõndida. Mitte joosta, vaid liikuda niipalju, et veri käiks ringi ja ihu oleks soe. Siis tuleks istuda veekogu kaldale maha, kiskuda varbad paljaks ja asuda pesema. Kõige olulisem ongi saada puhtaks just varbavahed. Lisaks veele võiks kasutada ka naturaalset seepi.

Pärast pesu laseb mees jalal pisut õhu käes kuivada ning toetab seda ka korraks püksisääre vastu. Seejärel lähevad villane sokk ja saabas uuesti jalga. Ning siis peaks jalad uuesti soojaks kõndima.

"Teate mehed, kui hea tunne on!" kiidab Erstu pärast jalapesu.

"Ja kui on selline lugu, et kui püksiluku lahti teen, siis lööb hirmus lebra vastu, endal on ebamugav olla ja siil hakkab ka tasapisi jalgade vahele tekkima, ehk siis reite ülaosa on ära hõõrdunud – siis kõige paremini aitab samuti pesemine," räägib ta intiimpiirkonna hügieenist. "Beebipulber on väga ajutine lahendus, sest see hoiab minu keha mustust sees ja mida rohkem mustust kubemepiirkonda koguneb, seda hullemaks asi läheb."

Jalgevahe puhastamiseks on metsas hea kasutada ka niiskeid salvrätte – neil on paraku aga omadus otsa saada. Niisiis ei jää enda hügieenist hoolival metsavennal muud üle, kui püksid maha ja ojja pesema!

Metsavenna demonstratsioonpesu vaata allolevast videost.