Repliik

Ilmar Vananurm | 30 hõbeseeklit Petserimaa eest (6)

Ilmar Vananurm, kirjanik, petserimaalane , 26. jaanuar 2017, 18:42
 ALDO LUUD
Ilmselt need jõud, kes rahva rahal omatahtsi  tegutsevad, teevad ära ka nn Seto valla. Väidetakse, et Setomaa on Eesti mastaabis jõukas ja isemajandamisel põhinev piirkond. 20–30 aastat tagasi häbenesid setoks olemist kõik need praegused tegelased, kes nüüd Setomaa programmist raha saavad ja nn ühtset Setomaad luua püüavad. Verinoored aga ei saa asjast aru.

Väidan juba aastaid, et see setotamine teenib üksnes poliitilisi (ja rahalisi) eesmärke. Olen alati pidanud Petserimaa asendamist Setomaaga reeturluseks ja pühaduseteotuseks. Meie juured on Petserimaas, mitte suhteliselt hilja tekkinud sõnaühendis Setomaa. Juurte hülgamine viib alati hävimisele.

Valitsused, kes Petserimaad Setomaaga asendada  (ja sedagi vaid 1/3 ulatuses!) püüavad, edastavad kurikavala sõnumi: "Me pole ju Eestit reetnud. Petserimaad pole olnud ega tule enam. Vaadake ja tundke rõõmu –  te saite oma Setomaa! Mida te veel soovite?"

Kolme ja poole vallaga võib ju mingi Setomaa voolida, kuid et kontrolljoone tagusel Petserimaal on samapalju setosid-eestlasi-venelasi üldnimetusega Eesti vabariigi kodanikud – sellest möödakaemine võrdub omade reetmisega.

Patt pole see, kui 3,5 valda ühinevad. Kuid kui Ida-Petserimaad ühendab siiani kenasti Petseri rajoon, siis siinpoolne võiks aegade selgumiseni olla Lääne-Petserimaa. Mitte umbisikuline Setomaa, kus niinimetatud setod enamust ei moodusta. Mu vanemad olid eestikeelse hariduse saanud petserimaalased, seda olen minagi.

6 KOMMENTAARI

m
meh 2. veebruar 2017, 22:10
Petseri on venekeelne sõna, mis on ühe kloostri nimi. Mina küll seda nime "pühaks" ei pea. Enamus setosid kutsub ennast ilmselgelt setodeks, mitte petserlasteks.
e
Esimene 31. jaanuar 2017, 14:26
Eesti Wabariik tegi ju Petserimaal elavad setud kõik sundkorras eestlasteks ja kaotas selle rahvuse. Täpselt nii, nagu kunagi tegi sotsialistlik Bulgaaria, tehes kõik seal elavad türklased bulgaarlasteks.
Loe kõiki (6)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee