Repliik

Ilmar Vananurm | 30 hõbeseeklit Petserimaa eest (6)

Ilmar Vananurm, kirjanik, petserimaalane , 26. jaanuar 2017 18:42
Foto: ALDO LUUD
Ilmselt need jõud, kes rahva rahal omatahtsi  tegutsevad, teevad ära ka nn Seto valla. Väidetakse, et Setomaa on Eesti mastaabis jõukas ja isemajandamisel põhinev piirkond. 20–30 aastat tagasi häbenesid setoks olemist kõik need praegused tegelased, kes nüüd Setomaa programmist raha saavad ja nn ühtset Setomaad luua püüavad. Verinoored aga ei saa asjast aru.

Väidan juba aastaid, et see setotamine teenib üksnes poliitilisi (ja rahalisi) eesmärke. Olen alati pidanud Petserimaa asendamist Setomaaga reeturluseks ja pühaduseteotuseks. Meie juured on Petserimaas, mitte suhteliselt hilja tekkinud sõnaühendis Setomaa. Juurte hülgamine viib alati hävimisele.

Valitsused, kes Petserimaad Setomaaga asendada  (ja sedagi vaid 1/3 ulatuses!) püüavad, edastavad kurikavala sõnumi: "Me pole ju Eestit reetnud. Petserimaad pole olnud ega tule enam. Vaadake ja tundke rõõmu –  te saite oma Setomaa! Mida te veel soovite?"

Kolme ja poole vallaga võib ju mingi Setomaa voolida, kuid et kontrolljoone tagusel Petserimaal on samapalju setosid-eestlasi-venelasi üldnimetusega Eesti vabariigi kodanikud – sellest möödakaemine võrdub omade reetmisega.

Patt pole see, kui 3,5 valda ühinevad. Kuid kui Ida-Petserimaad ühendab siiani kenasti Petseri rajoon, siis siinpoolne võiks aegade selgumiseni olla Lääne-Petserimaa. Mitte umbisikuline Setomaa, kus niinimetatud setod enamust ei moodusta. Mu vanemad olid eestikeelse hariduse saanud petserimaalased, seda olen minagi.

Samal teemal

02.02.2017
MART HELME VENE DIPLOMAATIAST: läbirääkimised on neile sõda, mis tuleb võita!