Maailm

Maast möödus eile hommikul lähedalt asteroid (25)

Toimetas Aadu Hiietamm, 26. jaanuar 2017, 12:30
Pilt on illustratiivne.Foto: AFP/Scanpix
Meie koduplaneedist möödus kolmapäeva hommikul kell 6.55 vaid 261 000 kilomeetri kauguselt asteroid 2017 BX, mille astronoomid olid alles läinud reedel Hawaiil Haleakala vulkaanil asuva teleskoobiga avastanud.

Kosmilises mõõtkavas on 261 000 kilomeetrit üsna väike vahemaa, kui arvestada, et Kuu keskmine kaugus Maast on 384 000 kilomeetrit. Kuni 14meetrise läbimõõduga asteroidi kiirus Maast möödumisel oli 18 700 kilomeetrit tunnis.

Samal teemal

Tegemist oli juba teise ootamatu kosmosekülalisega sel aastal. Nii avastasid Arizona ülikooli teadlased 7. jaanuaril kuni 34meetrise läbimõõduga asteroidi 2017 AG13, mis möödus Maast 9. jaanuaril kell 14.50 203 000 kilomeetri kauguselt.

Kuigi astronoomid ei tea praeguse seisuga ühtki asteroidi, mis liiguks otsesel kokkupõrkekursil Maaga, ei näita see veel midagi. Tänaseks on meie päikesesüsteemis avastatud ligemale 750 000 asteroidi. Tegelikult on neid aga teadlaste hinnangul kindlasti üle miljoni. See tähendab, et meie päikesüsteemis liiguvad sajad tuhanded asteroidid, mille olemasolust pole inimestel veel vähimatki aimu. Seetõttu võib kardetud kokkupõrge tulla vägagi ootamatult.

“Niisuguse suurusega asteroidid võivad Maad igal hetkel ootamatult tabada,” on öelnud Saksa kosmosekeskuse (DLR) teadlane Alan Harris. Ta lisas, et taolised objektid võivad tekitada Maal ka suurt kahju. Näiteks tiheda asustusega piirkonnas saavad kindlasti ka inimesed surma.

Kosmosest lähtuva ohu vähendamiseks tuleb potentsiaalsed ohtlikud asteroidid võimalikult vara avastada, mis eeldab toimiva eelhoiatussüsteemi loomist. Vaid siis jääb piisavalt aega ohu kõrvaldamiseks, rõhutavad astronoomid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee