Maailm

Google maksab sel aastal Kuule lendavale firmale 20 miljonit (1)

Toimetas Piret Pappel, 25. jaanuar 2017 11:53
Täiskuu. Pilt on illustreerivFoto: FADEL SENNA
Internetihiid Google kuulutas 2007. aastal välja võistluse Lunar XPRIZE ja lubas esimesena Kuule jõudvale erafirmale kopsaka preemia. Nüüd on võidujooks jõudnud lõppjärku ning auhinda asub püüdma viis võistkonda, vahendas ScienceAlert.

Võistluse lõppjärku jõudis koguni 16 meeskonda. Lepingu rakette kosmosesse saatva firmaga, mis tagaks stardi enne käesoleva aasta 31. detsembrit, suutis endale kindlustada viis. Need on Iisraeli kompanii SpaceIL, USA idufirma Moon Express, rahvusvaheline meeskond Synergy Moon, Indiast pärit Indus ja jaapanlaste Hakuto.

Nüüd on võistkondade ülesandeks oma mehitamata kosmoselaev Kuule saata. Kosmoseaparaat peab tervelt maanduma ja saatma Maale Kuult filmitud hea kvaliteediga videpilti ja fotosid.

Kes sellega esimesena hakkama saab, ongi Lunar XPRIZE´i võitja ja paneb endale taskusse 20 miljoni dollari suuruse preemia.

Võistkondade plaanitud taktikad on üsna erinevad. SpaceILi ja Moon Expressi insenerid plaanivad kasutada nii-öelda hüppavat maandurit, mis laskub Kuule, tõuseb korraks selle pinna kohale ja maandub uuesti.

Synergy Moon ei kasuta SpaceXi teenuseid, vaid lennutab oma kosmoseaparaadi üles isikliku raketiga. Nimelt on selle seltskonna hulgas ka Interorbitali asutajad, firma arendab Neptune´i nime kandvaid rakette.

Induse meeskond näitas oma kulguri viimast versiooni Instagramis. See plaanitakse Kuule lennutada India kosmoseagentuuri ISRO abiga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee