Foto: Aldo Luud
Toimetas Vidrik Võsoberg 24. jaanuar 2017 12:55
Esimeseks Tartu linnakirjanikuks valitud Kristiina Ehin ei pea lähema aasta jooksul leiva laualesaamise pärast muretsema, sest linn maksab talle igal kuul ligi 900-eurost stipendiumi.

Linnakirjaniku stipendium anti luuletajale ja proosakirjanikule Kristiina Ehinile (39) üle täna ennelõunal Tartu raekojas peetud pidulikul tseremoonial. Sel aastal on linnakirjaniku stipendiumi suurus 10 320 eurot, mis makstakse välja igakuiste osamaksetena, 860 eurot kuus.

„Linnakirjaniku valimine elavdab Tartu kirjanduselu ja suurendab Tartu tuntust rahvusvahelise kirjanduslinnana," ütles linnapea Urmas Klaas. "Tartu kui UNESCO kirjanduslinn väärtustab oma loomeinimesi ja mul on hea meel, et linnakirjanikuks sai särav ja armastatud looja Kristiina Ehin."

Ehin on selliseid äramärkimisi pälvinud varemgi: 2006. aastal sai ta luulekogu "Kaitseala" eest Gustav Luige stipendiumi ning aastal 2010 omistas kultuurkapital talle stipendiumi "Ela ja sära". Tartu linnakirjanikuks valimine on kena järg Ehini edukale 2016. aastale: veebruaris andis president talle Valgetähe IV klassi teenetemärgi ning augustis sündis Ehini ja tema muusikust elukaaslase Silver Sepa perre tütar Luike.

Tartu linna ja Tartu Kultuurkapitali koostöös välja antava linnakirjaniku stipendiumi saamiseks esitati kuus taotlust. Tänavuse linnakirjaniku valis nende seast välja ekspertkomisjon. Stipendiumi saamiseks tuli esitada oma nägemus Tartu linnakirjaniku rollist, mida taotleja peab olema stipendiumi saamisel valmis ka täitma, ning anda ülevaate senisest ning kavandatavast loomingulisest tegevusest. Lisaks oli nõutud, et kirjaniku elukohaks oleks Tartu linn ning ta looming hõlmaks ilukirjandust või publitsistikat.

Tartu linnakirjanik on esimene sellise tiitli kandja UNESCO loovlinnade võrgustikus.

Samal teemal

Kommentaarid  (12)

Ühiskond ja mõõt 25. jaanuar 2017 09:40
Lihtne leib küll, kui nii ilma garantiideta kätte tuleb. Siin ei ole küsimus, kes just on sokutanud kedagi oma sidemete kaudu pikki aastaid siia ja sinna, ka välismaale, mida linnapea teles tähtsaks pidas. Küsimus on eesti kultuurielu mentaliteedis, Kirjanikud näituseks on saamas privileege, mida nad välja teeninud ei ole. Piltilus neiu, kes elus edasi püüab, õhkudes enesekindlusest, nii et linnapea või ajakirjaniku sõnad teles, et olevat tagasihoidlik neiu, küll paika ei pea. Vihjed perekondlikule taustale on sobimatud, sest selle eest raha anda on ikka natuke liig. Natuke liiga palju on seda neiut kõikjal, kui arvestada, et tema ülinaiselik-lapselik olek ei ole veel looming ja ta looming pole siiani vamses mõttes just suur, see, mida kõik vajame, ehkki on üles puhvitud. See on ministeeriumi ja nüüd end ka rahvusvaheliseks keskuseks pidava linna hoiak. Eestis on tekkinud ärimaailmas häbitu korruptsioon. Ja nüüd lisandub kunstimaailmas näo järgi ettemaksmine? Küll kriitika kiidab, kui riik või linna rahva arvel kirjameestele jm eeliseid loob. Mis ühiskonnas elame? Enne tegu, siis palk. Ja mõõdutunnet peaks ka olema. Nii peaks olema asi. Antud juhul on aga ettemaks, siis honorar, siis kindlasti veel preemiad, igasugu hüvitised esinemiste eest samal teemal. Sest süsteem peab ju töötama... Saame näha. Mingid üritused, mida linnarahval õieti vaja pole, ja mis lihtsalt suurtena välja mängitakse, ei korva nende teoste puudumist, mida rahvas tõesti vajab. Praegu on aga asja mingi lasteaia ja mängitsemise maik. Kahju. Lähme tööle tagasi, puhkepaus läbi.
Mammu 25. jaanuar 2017 07:13
Näitas vilksti kallist sulepead, kas ta sai selle kingituseks? Kamm oleks tunduvalt asjakohasem olnud.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS