Maailm

MEELEAVALDAJAD HOIATASID: fašism tõstab taas pead! (76)

Õhtuleht.ee, 23. jaanuar 2017 04:00
HOIATUS: Fašistid tulevad taas! kõlas plakatilt, mida protestimeeleavaldajad Koblenzis kandsid.Foto: Reuters / Scanpix
"2016. aastal ärkasid anglosaksi riigid, nüüd on aeg seda teha ka Euroopal," ütles Prantsusmaa populistliku Rahvusrinde juht Marine Le Pen laupäeval Saksamaal Koblenzis vihjates Brexitile ja Donald Trumpi saamisele USA presidendiks. Samal ajal kandsid väljas sajad protestimeeleavaldajad plakateid nagu "Kogu maailma kodanikud, liitugem (tõusva) fašismi vastu. Nad on jälle tagasi!".

Tänavu peetakse olulised valimised Hollandis, Prantsusmaal ja Saksamaal, kus seni enamasti tõrjutud olnud populistlikud erakonnad loodavad edule. Nende tegevuse kooskõlastamiseks kutsuski Saksamaa äärmusparempoolse partei AfD europarlamendisaadik Marcus Pretzell Koblenzisse kokku tähtsamate populistlike parteide juhid – Le Peni kõrval AfD liidri Frauke Petry, Hollandi äärmusparempoolsete juhi Geert Wildersi ja Itaalia Põhjaliiga esindaja Matteo Salvini. Kogunemise juhtmõtteks kuulutati "Vabadus Euroopale!".

Samal teemal

Peamine populistide koondamise eesmärk oli ühistegevus, misläbi tagada kõikjal valimisedu. Mõneti näib see raske olevat, sest näiteks Frauke Petry on varem kinnitanud, et Prantsuse Rahvarinne on AfDga võrreldes liialt vasakpoolne ning Põhjaliiga on pigem traditsionaalse parempoolsuse esindaja. Marcus Pretzell tuletas küll meelde, et tähtis on tegelik poliitika, kus vajatakse sõpru. "Me peame olema oma eesmärkides ja nende saavutamise tees ühtsed," ütles ta, et erinevused tuleb ühistöö nimel unustada. Marine Le Pen kuulutas seepeale enesekindlalt, et populistid võidavad tänavu kõigil Euroopas korraldatavatel valimistel. "Aeg on suveräänsetel riikidel võim enda kätte võtta, me ei pea end laskma Brüsselil (Euroopa Liidul) kamandada." Brexit oli vaid algus. Euroopa Liit langeb kokku kui doominokivide rida, arvas ta. "Merkeli paguluspoliitika on täielik läbikukkumine, katastroof. Saksmaal alanevad palgad ja kasvab tööpuudus, põgenikud on toonud endaga kaasa terrorismi," pani ta diagnoosi Saksamaa olukorrale.

Terrorism ja islami esiletõus oli peamisi teemasid ka teistes Koblenzis peetud kõnedes. Geert Wilders väitis, et Hollandis ei julge heledajuukselised naised enam kodunt väljagi astuda.

Kogunemise vastu meelt avaldanud inimeste ridades oli mitu Saksa juhtivpoliitikut.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee