Tallinna Rüütliordude MuuseumFoto: Oleg Hartsenko / Tallinna Rüütliordude Muuseum
Toimetas Kristin Aasma 21. jaanuar 2017 18:21
Eile avati Tallinna vanalinnas Kuninga tänav 3 Tallinna Rüütliordude Muuseum, mille väljapanekusse kuulub enam kui 700 hinnalist ordenit ja aumärki üle maailma. Tegemist on Põhjamaade suurima faleristikakoguga.

Muuseumi kollektsioon sisaldab mitmete tuntud ordude ja vennaskondade ordeneid nagu näiteks Burgundias asutatud Kuldvillaku ordu, Inglise kuninga asutatud Sukapaela ordu, Dannebrogi, Malta ja Preisimaa Musta Kotka ordude aumärke, samuti Prantsuse Auleegioni ning Ida-Aasia ja Venemaa keiserlikke autasusid ning mitmeid Eesti riiklikke teenetemärke, edastas Tallinna Rüütliordude Muuseumi tegevjuht Julia Vichmann. 

Ajaloolase ja muuseumi ajalookonsultandi Kristjan Kaljusaare sõnul on muuseumi kogus äärmiselt haruldasi eksponaate, mis on seotud ajalooliselt väga oluliste isikute ja sündmustega. "Muuseumi kogus on mitmeid erilisi eksponaate, mida on kogu maailmas, ka erakogudes, väga vähe. Näiteks kuulub meie kogusse orden Mandžukuo keisririigist, mis kestis vaid ligi tosin aastat, mistõttu pärineb sealt üldse väga vähe aumärke. Samuti on ordeneid, mis kuulusid sellistele väljapaistvatele isikutele nagu Etioopia keisrile Haile Selassie’le ja Katariina Suurele. Meie väljapanekus on hinnalisi eksponaate üle kogu maailma, Brasiiliast Aasia riikideni,“ rääkis Kaljusaar.  

Tallinna Rüütliordude Muuseum on rahvusvaheline projekt, millesse on oma panuse andnud kollektsionäärid ja faleristika eksperdid Eestist, Saksamaalt, Slovakkiast, Soomest ja Ameerika Ühendriikidest. Muuseumi eksponaadid on ostetud mitmete aastate jooksul erinevatelt Euroopa oksjonitelt. 

Muuseum ja kollektsioon kuulub ettevõttele WETT Eesti OÜ, mille juhatuse liikme ja kollektsionääri Valery Glushchuki soov oli rajada Põhjamaade suurim faleristikakogu just Tallinna vanalinna.