Maailm

Uudist täiendatakse!

GALERII JA VIDEO | Washingtonis marssisid naised oma õiguste, tervise ja perekondade kaitseks (102)

Grete Kõrvits, 21. jaanuar 2017 16:47
Naistemarss Washingtonis 21. jaanuaril 2017Foto: AFP, Reuters / Scanpix
Ligikaudu 200 000 naist ja nende toetajat alustasid laupäeval protestimarssi Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis, kus alles eile andis ametivande uus president Donald Trump. Kohale saabusid ka paljud kuulsused. Marsi eesmärk oli kaitsta naiste õigusi, turvalisust, tervist ja perekondi. Solidaarsusmeeleavaldusi korraldati ka Indias, Suurbritannias, Iirimaal, Prantsusmaal, Hispaanias jm. 

Üritus algas meie aja järgi kella viie paiku õhtul, mil alustati liikumist USA Kongressi lähedalt. Osaleda võivad kõigi sugude, rasside ja usutunnistuste esindajad, kellele lähevad korda naistega seotud murekohad ühiskonnas.

Samal teemal

Washington sai üle 1200 taotluse suurte busside parkimiseks, millega naisi üle riigi kohale toodi. Suure protestiga seotud üritusi korraldati mitte ainult Ameerikas, vaid üle kogu maailma. Kokku oli erinevates meeleavaldustest osalejaid registreerinud üle kahe miljoni. Marss korraldati rohujuure tasandil kohalike aktivistide poolt.

Mure õiguste ja tervise pärast

Erinevate esinejate nimekiri oli pikk. Protestijatele lubasid esineda muusikud Cher, Katy Perry ja Indigo Girls. Aga lavale astusid ka Madonna ja üllatusesinejana Alicia Keys.

Kõnepidajate seas oli palju tuntud inimesi, nagu feminist Gloria Steinem, filmitegija Michael Moore ja näitleja Scarlett Johansson. Rahva ees esinesid  poksija Mohammad Ali ja radikaalse inimõiguste eest võitleja Malcolm X-i tütred Maryum Ali ja Ilyasah Shabazz, samuti organisatsiooni Planned Parenthood (tõlkes 'planeeritud vanemlus') president Cecile Richards.

Mure Planned Parenthoodi saatuse pärast oli üks marsi põhilisi murekohti. Nende naistekliinikuid ähvardab sulgemine ja rahastuse vähenemine, mis teeks paljudele naistele günekoloogilised läbivaatused ja mammograafiad raskesti kättesaadavaks. Organisatsiooni tegevuse vastu on Ameerika usklikest abordivastased.

Korraldajate endi sõnul on marsi põhiline eesmärk kaitsta naiste õigusi, turvalisust, tervist ja perekondi. Laiemalt marsitakse ka rassismi, seksismi ja muude inimõigusi puudutavate probleemide vastu. Marsi korraldajaid on kritiseeritud selle eest, et liiga vähe on kaasatud eri vähemusi, mille peale on ürituse veebilehel tunnistatud, et kuigi esimesed korraldajad olid tõepoolest valged naisterahvad, on nad nüüd üritanud kaasata võimalikult laia spektrumit eri taustaga naistest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee