Tunne Kelam ja Antonio Tajani Euroopa Parlamendis muljeid vahetamas.Foto: Martin Lahousse/Euroopa Parlament
Marvel Riik 20. jaanuar 2017 15:25
Eurosaadiku Tunne Kelami sõnul on Euroopa Parlamendi valimistega tekkinud võim, mis püüab senisest rohkem liitu koos hoida. Uues presidendis ja endises pinginaabris Antoni Tajanis näeb ta head meeskonnamängijat.

Euroopa Parlamendi uus president Antonio Tajani (63) on parlamenti kuulunud aastast 2004, nagu ka IRLi ridadesse kuuluv eurosaadik Tunne Kelam (80). Viimased kaks ja pool aastat on poliitikud olnud pinginaabrid.

„Tajani pole soolo-, vaid meeskonnamängija. Pärast valimisi oli tema sõnum see, et võit pole tema, vaid erakonna [Tajani kuulub koos Kelamiga Euroopa Rahvaparteisse], parlamendi. Ta ei panusta enda rollile, ta arvestab teisi, sealhulgas ka kõige väiksemaid,“ tõdeb Kelam.

Eurosaadik toob näiteks aasta 2006, kui Balti riikide delegatsioon Euroopa Parlamendile 1941. aasta küüditamise mälestustahvli kinkis. „Tajani organiseeris, et ka tema meeskond selles osaleks.“

Kuigi Tajani asutas 1990ndate esimesel poolel koos endise Itaalia peaministri Silvio Berlusconiga partei Forza Italia, on Tajani Kelami sõnul siiski hea katoliiklane.

Varem on Tajani töötanud Euroopa Komisjoni volinikuna. 2014. aastal loobus ta 468 000 euro suurusest hüvitisest, mis oli talle seadusega ette nähtud pärast komisjonist lahkumist. „See ei olnud tema eetikaga kooskõlas,“ põhjendab Kelam.

Mis aga hakkab Euroopas üldisemalt muutuma? Kelam toob välja, et parlamendivalimistega kuulub võim nüüd Euroopat toetavatele jõududele ning sellest tulenebki põhisuund – kuidas Euroopat koos hoida ja sellele uut hoogu anda. „Parlament saab selleks anda väga häid tõukeid, et me tõepoolest edasi läheks,“ ütleb Kelam, kelle sõnul on Euroopa praegu kaotanud oma orientiiri. „Euroopal on probleem oma identiteediga, kultuurilise järjepidevusega, mis identiteedi tagab. Hapral pinnasel võidavad populistid, kes ei paku lahendusi, vaid ütlevad, et oleme teiega, tunneme teie muresid ja hirmusid.“

Tajani on juba teatavaks teinud oma esimesed prioriteedid, milleks on migratsioonireeglite reformimine, Brexiti läbirääkimised ja Euroopa kaubanduspoliitika.

Teisipäevase nelja vooru valimistega sai Euroopa Rahvapartei fraktsiooni kuuluv Tajani presidenditooli 351 häälega. Lõppvoorus edastas itaallane kaasmaalast sotsiaaldemokraati Gianni Pitellat, saades 751-kohalises parlamendis vajaliku enamuse.