Maailm

Pakistanis süütas ema tütre põlema, kuna ta rüvetas perekonna au (20)

Toimetas Liivi Sõrmus, 17. jaanuar 2017 12:06
Pakistanis on naistevastane vägivald juba pikaaegne probleem. Pilt on illustratiivne.Foto: AFP / Scanpix
Pakistani kohus mõistis surmanuhtluse Parveen Bibile, kes põletas oma tütre elusalt. Ema väitis, et see oli karistuseks selle eest, et tütar abiellus ilma perekonna nõusolekuta.

Esmaspäeval tunnistas Parveen Bibi kohtus üles, et ta tappis 2016. aasta juunis oma tütre. Ta põhjendas oma tegu väitega, et tütar tegi perekonnale häbi, kuna abiellus ilma nende nõusolekuta, vahendab Reuters.

Politsei andmetel abiellusid 18aastane Zeenat Rafiq ja Hassan Khan ning nad põgenesid mehe perekonna juurde elama.

Vaid nädal pärast abiellumist leidsid Zeenati üles tema ema, Parveen Bibi, ja vend, Anees. Asitõendite põhjal peksid ema ja vend Zeenat ning seejärel valas ema tütre peale petrooleumit ja süütas ta põlema.

Emale surmanuhtlus, vend eluks ajaks vangi

Kohus mõistis esmaspäeval Parveen Bibile surmanuhtluse ning Aneesile eluaegse vangistuse.

Kuna Zeenati lähikondlastest ei tulnud surnukehale keegi järele, maeti tema jäänused Lahore’i linna lähedal asuvasse surnuaeda.

Pakistanis on naistevastane vägivald juba pikaaegne probleem. Riigi sõltumatu inimõiguste komisjoni andmetel tapeti 2015. aastal sarnastel põhjustel umbes 1100 naist.

Möödunud aasta juulis tapeti Pakistanis sotsiaalmeediatäht Qandeel Baloch. Tapjaks oli tema lihane vend, kellele ei meeldinud õe elustiil. 

Pärast seda võttis Pakistani parlament oktoobris vastu seaduse, mis keelab tapmise "au rüvetamise eest". Selle all mõistetakse näiteks naisterahva abiellumist ja põgenemist või meesterahvaga sõbrustamist.

Kui varem võis tapja, kes on tavaliselt mõni lähisugulane, karistusest pääseda, kui ta kuriteo eest teistelt perekonnaliikmetelt andestust palub, siis uue seaduse järgi peab mõrvar siiski kohtu alla minema.

Samal teemal

07.09.2016
Pakistanis karmistati aumõrvadega seotud karistusi
20.06.2016
Tapsin oma õe, sest ta rüvetas meie pere au
16.06.2016
AUMÕRV: Pakistanis tapeti sotsiaalmeediatäht